גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

4 גורמים שתומכים בהגדלת החשיפה לרכיב הצמוד בטווח הקרוב

למרות היעדר אינפלציה בחודשים האחרונים, בלט האפיק הצמוד בתיק האג"ח בביצועי יתר ● לפחות ארבעה גורמים תומכים בהגדלת החשיפה לרכיב הצמוד בחודשים הקרובים

בני גנץ, ראובן ריבלין ובנימין נתניהו / צילום: חיים צח, לע"מ
בני גנץ, ראובן ריבלין ובנימין נתניהו / צילום: חיים צח, לע"מ

בעוד כשבועיים יפורסם מדד המחירים לצרכן לחודש פברואר וייתכן כי זו תהיה הזדמנות אחרונה לפעולה מהירה. מדד פברואר צפוי לרדת על פי הערכתנו ב-0.2% וייתכן כי מי שלא יגדיל עד למועד הזה את החשיפה לאג"ח צמוד מדד, יפספס חלק ניכר מהעליות הפוטנציאליות באפיק זה.

כמו בכל שנה, בסוף חודש מרץ מתחיל בישראל האביב. בנוסף לפריחה ולחג הפסח, מביא האביב עימו גם את רצף עונת מדדי המחירים החיוביים הגבוהים. השנה, בחודשים מרץ-מאי צופה מחלקת המחקר בהראל אינפלציה מצטברת של מעל 1%, וברמת התשואות הנוכחית בשוק האג"ח בישראל, זה מספר שאי אפשר להתעלם ממנו.

בחמש השנים האחרונות בלטה העדיפות של האפיק השקלי על פני הצמוד והוא הניב ביצועי יתר משמעותיים לנוכח היעדר אינפלציה משמעותית בשל חוזקו של השקל, עלייה בתחרותיות וצעדי הממשלה. זו תופעה לא ייחודית לישראל, כאשר בכל העולם המפותח נראה כי הריביות האפסיות לא הזניקו את האינפלציה לרמות מטרידות והיא המשיכה להיות נמוכה מיעדיה, כך שהבנקים המרכזיים לא נדרשו להתמודד עם אתגריה. ביצועי היתר של האפיק השקלי נחלשו בשנה האחרונה, כאשר בשלושת החודשים האחרונים התהפכה התמונה והצמודים מובילים בביצועים (ראו תרשים).

חמש שנים של ביצועי יתר

מה השתנה בתקופה האחרונה? נראה כי יש לפחות ארבעה גורמים שעשויים להמשיך ולתמוך בביצועי יתר של האפיק הצמוד בחודשים הקרובים ומצדיקים בחינה של האפשרות להגדיל חשיפה לאפיק זה בתיק ההשקעות: שורת מדדים גבוהים בחודשים הקרובים, צעדים ממשלתיים להורדת הגירעון (בתקווה שתהיה ממשלה אחרי הבחירות בשבוע הבא), צירוף ישראל למדד האג"ח העולמי ולמדד האג"ח הממשלתי הצמוד וכמובן התפרצות נגיף הקורונה.

מעל 1% אינפלציה בשלושה חודשים

המדדים הצפויים מחודש מרץ יהיו גבוהים יחסית כמו בכל שנה. ממוצע תחזיות כלכלני המאקרו בישראל עומד על צפי של 0.3% במרץ, 0.5% באפריל ושיעור דומה במאי. המדדים הגבוהים האלה אינם קשורים לצמיחה החזקה של הרבעון הרביעי שבה גדלה הכלכלה ב-4.8%, בזכות זינוק של 10% בצריכה הפרטית, אלא בעיקר קשורים לעונתיות.

כך למשל, המדדים הראשונים של האביב גבוהים יותר בתחומי ההלבשה וההנעלה, כאשר רשתות האופנה עוברות מקולקציית החורף לקיץ. זו גם העונה שבה עולים מחירי הירקות והפירות בעיקר בשל חילופי העונות. בשל החורף הגשום, ייתכן כי ההשפעה של הפירות והירקות השנה תהיה גדולה עוד יותר. זו גם העונה שבה נרשמת עליית מחירי הנופש והתרבות לקראת חג הפסח ועונת התיירות (גם בארץ, לא רק בחו"ל).

טיפול בגירעון באמצעות העלאת מסים

בהיעדר תקציב שנתי (וממשלה) נרשמה אמנם בחודש ינואר ירידה בגירעון באחוז מהתוצר מ3.7% ל-3.2%, אך זו ירידה זמנית ומטעה הנובעת מיישום תקציב המשכי. בהנחה שאחרי הבחירות הקרובות תהיה ממשלה, הצעד הראשון שלה יהיה לגבש תקציב חדש ובמסגרתו היא תידרש גם להתמודד עם סוגיית הגירעון. הסוגייה הזו צפויה להחריף, כי כל ממשלה שתקום תבקש לבצע שינויים ולהגדיל הפניית משאבים בהתאם להבטחותיה בבחירות.

יש דרכים רבות שבהן יכולה הממשלה לטפל בגירעון, אך הפשוטה והמהירה ביותר ליישום היא העלאת מע"מ או מסים עקיפים אחרים (בלו על הדלק, מס על סיגריות, אלכוהול וכו'). זו דרך שנבחרה בעבר פעמים רבות על ידי ממשלות בישראל, למרות שהיא פוגעת בהכנסות משקי הבית ותורמת לעלייה חד פעמית באינפלציה. אם יוחלט על פתרון זה, סביר להניח כי המועד המוקדם ביותר שהוא ייצא לפועל יהיה בחודשים אוגוסט-ספטמבר ולא לפני כן.

אגב, אם לא תהיה ממשלה, הרי שהטיפול בסוגייה הזו יידחה כמובן, אך את ההשלכות נוכל לראות גם הפגיעה בצמיחה במשק, שכן היעדר תקציב מונע השקעות, דוחה טיפול בתשתיות, מכרזים והוצאות.

היכונו לביאת המשקיעים הזרים

זו סיבה טכנית שעשויה לייצר ביקושים חזקים לאג"ח ממשלתיות ישראליות - הן צמודות והן לא צמודות. צירוף ישראל למדד האג"ח העולמי WGBI מעלה את שוק האג"ח המקומי על הרדאר של משקיעי האג"ח בכל העולם. לא מדובר רק במשקיעים הפאסיביים (שאת ההשלכות שלהם עדיין לא ראינו), אלא גם במשקיעים האקטיביים, שוודאי תרמו לעליות שראינו בשוק האג"ח המקומי בחודשים האחרונים מאז פורסמה ההודעה על צירוף ישראל למדד.

הערכות לגבי כניסה של ישראל למדד האג"ח העולמי פורסמו כבר באפריל 2019, אך ההודעה הרשמית שפורסמה כמה חודשים לאחר מכן חשפה כי המשקל של שוק האג"ח בישראל במדד יהיה גבוה מהצפוי (כ-0.3% לעומת צפי של 0.25%), וכן ישראל תצטרף גם למדד הממשלתי הצמוד, שבו משקלה יהיה גבוה יותר משמעותית, כ-1.8%. ישראל תהיה המדינה הראשונה שנכנסת למדד מאז 2010, כך שייתכן כי גם זו תהיה הזדמנות מצד המשקיעים הזרים לרענן את השקעותיהם.

למה שמשקיעים זרים יתרגשו משוק האג"ח המקומי? כי בניגוד לעולם, שבו מעל 14 טריליון דולר באג"ח ממשלתיות נסחר בתשואות שליליות, בישראל ניתן למצוא אג"ח נומינליות ואג"ח צמודות בתשואות חיוביות. גם העובדה שעקום האג"ח הישראלי תלול יותר בהשוואה למדינות מפותחות, הופכת אותו להשקעה מעניינת יותר ממדינות שבהן הוא שטוח כמו ארה"ב, כי הדירוג של ישראל גבוה ומצב המאקרו כאן מצוין - מה שקשה יותר לומר על כלכלות מתקדמות רבות באירופה.

וירוס הקורונה כזרז לעליית מחירים

השלכות התפרצות נגיף הקורונה בסין על האינפלציה ברורות. בטווח המאוד קצר (פברואר) אנו צפויים להשפעה בעיקר כלפי מטה, בשל הירידה במחיר חומרי הגלם והדלק; אך בראייה של כמה חודשים קדימה, ההשפעה על האינפלציה היא כלפי מעלה. אחרי ארה"ב, סין היא מדינת היבוא השנייה בגודלה של ישראל (6.7 מיליארד דולר ב‑2019 - 8% מהיבוא). כך, במידה ששערי היצוא של סין יהיו סגורים (או פקוקים) גם בעוד חודש מעכשיו, הדבר יביא לירידה במלאים ואף למחסור במוצרים מסוימים בתחומים כמו הבנייה, חשמל, צעצועים - ויחייב חלופות שככל הנראה יהיו במחירים גבוהים יותר, מה שיתרום לעלייה באינפלציה.

אגב, גם אם ההשפעה קצרת הטווח של הקורונה היא בכיוון השלילי, ברגע שתחול רגיעה בתחום הזה - הרי שהמחירים של חומרי הגלם והדלקים יתקנו בחזרה ואז יבוא הדבר לידי ביטוי בעלייה נוספת באינפלציה.

מעבר לכל הגורמים האלה, חשוב להזכיר שגם גורמי המאקרו כמו שוק העבודה ההדוק, עליית השכר והאפשרות שבנק ישראל יוריד את הריבית בחודשים הקרובים, מספקים חומרי דלק נוספים שעשויים לתרום לעלייה באינפלציה. במבט קדימה, האינפלציה ב-12 החודשים הקרובים צפויה להערכתנו לעמוד על כ-1%. זה אמנם לא גבוה במיוחד, אבל זה גבוה יותר מהאינפלציה שנרשמה בישראל בחמש השנים האחרונות. 

הכותב הוא סמנכ"ל פיתוח עסקי בהראל פיננסים מקבוצת הראל ביטוח ופיננסים. הכותב ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בכתבה זו, ו/או לנהל מכשירי השקעה בתחום הנזכר בכתבה זו שהשקעותיהם יכללו ניירות ערך ונכסים פיננסיים המצוינים בכתבה. אין לראות בכתבה משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים האישיים והמיוחדים של כל משקיע

עוד כתבות

בית עסק שנסגר במרכז תל אביב. יותר עסקים ייסגרו ב־2020 מאשר עסקים שיפתחו  / צילום: איל יצהר, גלובס

60 אלף עסקים בסכנת סגירה. עד לאן תוביל אותנו הקורונה הכלכלית?

ההערכות האחרונות שפורסמו על ידי ארגון להב מדברות על 60 אלף עסקים שייסגרו בעקבות משבר הקורונה, אבל החשש הוא שהנתונים יהיו גבוהים יותר • "גלובס" בעקבות הרשימה ההולכת ומתארכת של עסקים שהודיעו על סגירה, והדאגה מתגובת שרשרת שתשפיע על שוק התעסוקה

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

זו לא אשליה אופטית – המניות בארה"ב באמת יקרות

מדד S&P 500 נסחר כעת במכפיל רווחים עתידיים של 21.6, רמה שנראתה לאחרונה בבועת הדוט.קום בתחילת שנת 2000 ● המדד אומנם חזר לאחרונה לרמתו בסוף אוקטובר, אך אז ציפיות הרווחים ל-12 החודשים קדימה היו גבוהות בכ-25% מהציפיות כעת

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בבורסה בתל אביב: ת"א 90 הוסיף 0.6%

לייבפרסון איבדה 4.4%, אודיוקודס צנחה בכ-5.1% לאחר גל עליות מתמשך ● אלשטיין מציע הסדר חוב למחזיקי האג"ח של אי.די.בי ● גילת פרסמה דוחות חלשים לרבעון הראשון ● מבנה זינקה בכ-8%, מליסרון בכ-6%

דסק הנדל"ן / צילום: שאטרסטוק

כשקצב ילודה גבוה פוגש מחסור בקרקע: איפה יגור דור העתיד של המגזר החרדי

כבר שנים רבות שקצב הבנייה לחברה החרדית נמוך משמעותית מהגידול הטבעי בה ● בני ברק, אלעד, בית"ר עילית ומודיעין עילית כבר לא מספיקות, אך המדינה גוררת רגליים במציאת קרקעות ל-200 אלף דירות חדשות

פועלי בנייה סינים. מהגרי העבודה הם שליש מכוח העבודה הסיני  / צילום: Arek Rataj, Associated Press

העובדים הדפוקים של סין משלמים את מחיר הקורונה: נותרו בלי עבודה ובלי שכר

290 מיליון מהגרי העבודה מהכפר ישנם בסין ובעשורים האחרונים הם תרמו תרומה מכרעת לצמיחתה המסחררת • כעת מהגרים אלו, הנחשבים כאזרחים סוג ב' ונטולי זכויות סוציאליות לפי הגדרות היסטוריות של המדינה, הם הראשונים להיפגע מהמיתון הכלכלי

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

במרווח שבין הנסתר לנגלה בהצהרות של נתניהו וגנץ השבוע

העטיפות הנוצצות שהקיפו את כל הדברים נושרות כמחווה לכריסטו שמת וחושפות סדקים וחורים

לן בלווטניק, בעלי כלל תעשיות / צילום: יח"צ

בלווטניק עצר הזרמת כסף ל"רשת 13" בגלל מכתב העובדים לרשות השנייה

בעל השליטה בערוץ היה אמור להזרים 15 מיליון שקל, שהיו מיועדים, בין השאר, לתשלום משכורות לעובדים ● ועד עובדי "חדשות 13" שלח השבוע מכתב לרשות השנייה, שבו התריע כי "רשת 13" משלב בניגוד לחוק תכנים המקדמים את תוכניות הערוץ בשידורי החדשות

סניף איקאה אשתאול - כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: שלומי יוסף, גלובס

איזה שיא נדל"ני נשבר השבוע והתסבוכת של איקאה באשתאול. כותרות הנדל"ן

איפה יפצו יזמי פינוי בינוי את השכנים במיליון שקל ומדוע ● מה עומד מאחורי התסבוכת של סניף איקאה החדש ● מכת הביורוקרטיה של היתרי הבנייה בישראל, ועסקת הנדל"ן של רומן אברמוביץ' שהדהימה את עולם הנדל"ן

טיסת מטען של אל על  / צילום: יח"צ

מחזיקי אג"ח כנפיים מתנגדים להעמדת מימון לאל על

מחזיקי האג"ח דורשים מכנפיים אחזקות, בעלת השליטה באל על, להימנע מביצוע "פעולות מהותיות" ללא התראה מראש ● "החברה עלולה להיגרר להרפתקה מסוכנת אם תעמיד מימון לאל על"

הון סיכון / צילום: שאטרסטוק

גלורי ונצ'רס הסינית סגרה קרן חדשה של 96 מיליון דולר להשקעה בחברות מישראל ומסין

לפי הפרסומים, הקרן, שתשקיע במטבע היואן, הגיעה לסגירה בסכום של 96 מיליון דולר ● לצד זאת, גלורי הגיעה גם לסגירה ראשונה של קרן נוספת שתשקיע בדולרים וצפויה להגיע לסכום של 100 מיליון דולר.

שי באב"ד / צילום: איל יצהר

"סגרתי לאנשים את העסק ביום אחד": מנכ"ל האוצר מסכם קדנציה סוערת בראיון מפויס

שי באב"ד, מנכ"ל האוצר היוצא, מודה בראיון פרידה שהסיוע שהמגזר העסקי נזקק לו בשל הקורונה לא הגיע בזמן, ומסכם קדנציה של עשייה ופעילות ענפה לצד עימותים ומאבקים, בטון מפויס ומפתיע ● "הלב שלי נמצא במגזר הציבורי, אשמח להיות מנכ"ל משרד הביטחון"

ברק אובמה / צילום: רויטרס

אובמה לנוער שחור בארה"ב: "זה הרגע להתעלות לאידאלים הנשגבים ביותר"

הנשיא לשעבר אמר את הדברים במפגש וירטואלי עם נוער שחור על רקע הריגתו של ג'ורג' פלויד בידי שוטרים במינאפוליס ● "הטרגדיה היא גם הזדמנות אדירה להתעורר", אמר

דונלד טראמפ / צילום: Gripas Yuri -ABACA, רויטרס

טראמפ צדק? חורים במחקר נגד שימוש בתרופת המלריה לקורונה

האם זה אומר טראמפ צדק כשהחליט על דעת עצמו לקחת את התרופה למניעה? לא בהכרח ● מחקרים נוספים הראו כי תרופת ההידרוקסיכלורוקווין לא יעילה בטיפול בקורונה, ובימים אלה מתפרסם מחקר נוסף המעיד כי אין לה תועלת במניעה

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

ביהמ"ש: הבנק אינו צריך להתערב כאשר משקיע פועל באובססיביות

המחוזי קבע כי התמכרות לביצוע עסקאות באופן אובססיבי בחדר העסקאות של הבנק אינה מעידה על אי-כשירות נפשית של המשקיע, וכי הבנק אינו צריך להודיע על כך לבני משפחתו

סוחרים בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

המשק האמריקאי בדרך להתאוששות? שיעור האבטלה בחודש מאי ירד ל-13.3%

נתוני האבטלה שפורסמו בחודש אפריל עמדו על 14.7%, הרמה הגבוהה ביותר מאז 1948 ● נעילה ירוקה באסיה: קוספי הדרום קוריאני זינק ב-1.5% ● מניית אמריקן איירליינס מזנקת בכ-28% במסחר המקדים, אחרי שזינקה ב-41% אתמול

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

שרת התחבורה מירי רגב: הרכבת תחזור ביום שני כמובטח

הרכבת תחזור לפעילות מלאה ב-8 ביוני, ולא תהיה חזרה הדרגתית כפי שנשקל בעבר

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

וול סטריט ננעלה בירידות: הנאסד"ק איבד 0.7%, אמריקן איירלינס המריאה בכ-40%

אמריקן איירליינס דיווחה על עלייה של 71% בכמות הנוסעים היומית במאי לעומת אפריל ● מספר דורשי העבודה בארה"ב בשבוע החולף עלה מעבר לצפי ● פייסבוק תחל לסמן מידע מגופים ממשלתיים ברשת, בעיקר של סוכנויות ירידות מרוסיה וסין ● חשד להלבנת כספים בקזינו בסינגפור של לאס ווגאס סאנדס בבעלות שלדון אדלסון

פולי ברונשטיין / צילום: אלעד גוטמן

המינוי שבוטל ועורר סערה: בכירים בליכוד אספו חומרים על מנכ"לית קרן היסוד המיועדת לפני שנפסלה

פולי ברונשטיין כבר נבחרה לתפקיד מנכ"לית קרן היסוד והתחילה חפיפה, כשפתאום קיבלה הודעה על ביטול המינוי ● הנימוק הרשמי: קיצוצים בעקבות משבר הקורונה ● בכיר בליכוד ל"גלובס": "היא, שפעלה להפיל את נתניהו, באמת חשבה שתוכל להתמנות לתפקיד במוסד לאומי חשוב?"

חשבון הטוויטר של דונלד טראמפ / צילום: שאטרסטוק

ציוץ גורלי: הכירו את האיש שהחליט לסכן מיליארדים ולצאת למלחמה בטראמפ

מה גרם לג'ק דורסי, מייסד ומנכ"ל טוויטר, לצאת השבוע למלחמה חזיתית וקשה נגד נשיא ארה"ב? ● ולמה הנמסיס שלו, מארק צוקרברג, בחר להתייצב דווקא לצידו של הנשיא? ● הקרב על דמקורטיה, עתיד האינטרנט ובעיקר על הרבה מאוד כסף ● האזינו לפודקסאט "הצוללת"

IPO / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ה-IPO הטכנולוגית הגדולה ב-2020: זום אינפו נסקה ב-60% בנאסד"ק

חברת המודיעין העסקי זום אינפו שהוקמה על ידי היזם הישראלי יהונתן שטרן צלחה הערב הנפקה ראשונית בנאסד"ק לפי שווי חברה של יותר מ-8 מיליארד דולר