גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משרד הבריאות: לשקול נחיצות נסיעות לחו"ל; שבים מאיטליה חייבים בבידוד

החל מהיום: החוזרים מאיטליה ייכנסו לבידוד בית של 14 יום ● משרד הבריאות: יש להימנע מקיום כנסים בינלאומיים בישראל ● אולימפיאדת טוקיו 2020 בסכנת ביטול ● רשויות הבריאות בארה"ב נערכות למגפה אפשרית

צעירה בבייג'ין יוצאת ממרכול בסין עם מסיכה בגלל נגיף הקורונה / צילום: Frank Augstein , Associated Press
צעירה בבייג'ין יוצאת ממרכול בסין עם מסיכה בגלל נגיף הקורונה / צילום: Frank Augstein , Associated Press

19:40

משרד הבריאות קורא הערב לציבור לשקול נחיצות של נסיעות לחו"ל, בשל הסיכוי שתחלואת הקורונה התפשטה לאזורים רחבים באירופה ובעולם. לאחר שהממשלה הוציאה אזהרת מסע כוללת לאיטליה בשל התפרצות הנגיף במדינה בימים האחרונים, גם משרד הבריאות קורא לתושבי ישראל לא לנסוע לאיטליה, והנחה כי מהיום (יום רביעי, 26.2), כל מי שחזר מאיטליה ב-14 יום האחרונים יחויב להיות בבידוד בית עד להשלמת 14 יום ממועד חזרתו. המועד האמור נועד בין היתר לתת מספיק זמן לאיטלקים השוהים בארץ לצאת מישראל באופן מסודר. לפי המועד האמור, הכניסה לבידוד היא וולנטרית. 

בנוסף, מורה המשרד לאזרחים להימנע מנסיעות לכנסים, כינוסים והתקהלויות בינלאומיות אחרות, ובכלל זה גם נסיעה לאירועים בעלי אופי דתי בהם מתכנסים אנשים ממדינות רבות. כמו כן, יש להימנע מקיום כנסים בינלאומיים בישראל. הנחיות מפורטות יועלו לאתר המשרד. 

בתוך כך, באירופה דיווחו ביממה האחרונה על מקרים רבים חדשים של אבחון הידבקות בנגיף מחוץ לאיטליה - וברוב המקרים נמצא קשר לביקור באיטליה או לביקור של תושבים איטלקיים באירופה. בגרמניה קפץ מספר הנדבקים לשישה, בצרפת נרשם קורבן נוסף של המחלה, וזאת בנוסף לדיווחים על מקרי קורונה באוסטריה, שווייץ וספרד שדווחו אמש. שר הבריאות הגרמני יינס שפאן אמר הערב כי "גרמניה נמצאת בתחילתה של מגיפת קורונה" וכי המדינה תיערך להתפרצות בקנה מדה רחב.

19:20

ארגון הבריאות העולמי אמר היום כי לראשונה מספר הנדבקים החדשים מחוץ לסין גבוה יותר מהיקף הנדבקים החדשים בסין עצמה. "העלייה בהיקף הנדבקים באיטליה, איראן ודרום קוריאה מדאיגה מאוד", אמר היום מנכ"ל ארגון הבריאות העולמי טדרוס אדנום גברייסוס. 

נכון לשעה זו, מספר הנדבקים עומד על 81,249 איש ברחבי העולם, מתוכם 78,073 מסין. מספר המתים הוא 2,770, מתוכם 2715 מסין. היקף המחלימים עומד על 30,359 איש, מתוכם 30,049 מסין.

11:40

הקורונה מגיעה ללב תעשיית הרכב האירופית: בהתאם לתחזיות המוקדמות, משבר הקורונה מתחיל לזלוג אל לב הייצור התעשייתי של כלי רכב באירופה. ספק הענק האיטלקי MTA שמייצר חלקים אלקטרו-מכניים עבור קונצרן פיאט-קרייזלר-אלפא (FCA), איווקו ויצרני רכב אחרים, הודיע הבוקר (ד') כי הוא נאלץ לסגור את פעילותו במפעל המרכזי שלו בצפון איטליה בעקבות הוראה ישירה של משרד הבריאות האיטלקי ונשיא מחוז לומברדיה. האזור בו פועל המפעל הוא אחד ממוקדי התפוצה המרכזיים של וירוס הקורונה במדינה.

המפעל משווק את תוצרתו בשיטת JUST IN TIME (אספקה ישירות לפס הייצור ללא צבירת מלאים מוקדמים) לשלושת מפעלי הייצור המרכזיים של פיאט בדרום ובמרכז איטליה. החל מ-2 במרץ יופסק הייצור בכל מפעלי הרכב של הקונצרן באירופה, ויושפעו פסי ייצור גם של רנו, ב.מ.וו ופיז'ו.

על-פי הערכת החברה, אם ההשבתה תתמשך יושפעו גם לנדרובר ויגואר, איווקו ויצרנים שונים של כלי צמ"ה. החברה ביקשה מהרשויות לאפשר לה לחזור לפעילות מוגבלת עם כ-10% מכוח-האדם, אולם טרם קיבלה מענה.

להשבתה ממושכת צפויות להיות השפעות גם על שוק הרכב הישראלי, אולם היבואנים הרלוונטיים טרם הגיבו בנושא.

מחברת סמלת, יבואנית פיאט-קרייזלר ואלפא, נמסר כי בחברה לא רואים כל קשיים באספקת רכב חדש.

11:00

רשויות הבריאות בארה"ב מסרו אתמול (ג') כי הן מצפות להתפשטות רחבה יותר של נגיף הקורונה בארה"ב ונערכות למגפה אפשרית. למרות זאת הרשויות סייגו וציינו כי הן לא בטוחות בשאלה עד כמה חמורה תהיה הבעיה.

עד כה אושרו בארה"ב 14 מקרי הידבקות בלבד. לאלה מתווספים 40 נוסעים מאוניית הקרוז דיאמונד פרינסס ושלושה מבין האמריקאים שחזרו מסין בטיסות פינוי בחסות ארה"ב. מערכות הבריאות בארה"ב מבודדות את החולים הנגועים ועוקבות אחר קשרים שהיו להם עם אנשים אחרים.

10:20

מקרה ראשון של קורונה נבדק כעת בברזיל, בעיר סאו פאולו, העיר הגדולה והמאוכלוסת ביותר בדרום אמריקה, המהווה מוקד עסקי משמעותי ביבשת. האיש אשר נמצא חיובי בבדיקה ראשונית הוא גבר בן 61 ששהה בשבועות האחרונים במחוז לומברדי באיטליה למטרות עסקים.

המקרה מתברר בעת שיאן של חגיגות הקרנבל בברזיל, וגורמים בשלטונות המדינה העלו חשש מהתפשטות נרחבת של הווירוס בשל מספר האנשים הגבוה השוהה בחגיגות הקרנבל.

במקביל, חייל בצבא ארה"ב המוצב בדרום קוריאה נדבק גם הוא בנגיף, כאשר מדובר במקרה הראשון בצבא ארה"ב, שרק אמש הודיע על צמצום האימונים בדרום קוריאה על רקע התפרצות הנגיף במדינה, בה עלה מספר הנדבקים המאומתים ל-1,146. לפי הודעת הצבא האמריקאי, החייל בן ה-23 נמצא בהסגר עצמי בביתו מחוץ לבסיס.

בסין, בה החלה התפרצות הנגיף, נפטרו ביממה האחרונה 52 בני אדם נוספים, ומספר הקורבנות במדינה עלה ל-2,715. מדובר בירידה של 19 מקרי מוות בהשוואה ליממה החולפת. בנוסף, זוהו עוד 406 מקרים חדשים, גם כן ירידה לעומת היממה הקודמת - 102 נדבקים פחות. מספר הנדבקים במדינה עומד כעת על כ-78 אלף, רובם הגורף בעיר חוביי. 

8:30

אולימפיאדת טוקיו 2020 בסכנת ביטול: בוועד האולימפי מודים לראשונה כי הם שוקלים לדחות או לבטל את אולימפיאדת טוקיו 2020 אם לא תהיה התקדמות בטיפול ובעצירת התפשטות נגיף הקורונה. 

06:20

בהלת הקורונה, וגם מקרי הידבקות, התפשטו ביממות האחרונות מאיטליה ליתר מדינות אירופה ומעלות את החשש כי ההתפרצות תגבה קורבנות נוספים. באוסטריה נרשמו שלושה מקרי הידבקות, שגם גרמו לסגר על מלון יוקרה בעיר אינסברוק. ככל הנראה אחד המקרים הוא של פקידת קבלה במלון, שמוצאה איטלקי. המקרה השני הוא של זוג איטלקים מברגמו, שלנו בעיר. המלון נסגר בהוראת הרשויות. כלי התקשורת דיווחו כי חלק מתושבים קונים מצרכים וממלאים עגלות בסופרמרקטים מקומיים, מחשש להתפרצות רחבה יותר שתביא לסגר.

גם בגרמניה נרשמו מקרים ראשונים של קורונה "תוצרת איטליה" - צעיר בן 25 שביקר במילאנו ושב לעיר גפינגן אובחן עם המחלה, וכך גם גבר בן 47 שככל הנראה היה בביקור באיטליה ואושפז במצב קריטי בבית חולים בדיסלדורף. כעת נבדקים האנשים איתם הוא היה בקשר. בתי הספר בעיירה ממנה הגיע, באזור היינסברג שבמדינת המחוז נורדריין-וסטפליה, נסגרו עד יום חמישי לפחות.

בשווייץ דווח על מקרה אחד של קורונה, של אזרח שביקר באזורים הנגועים בצפון איטליה. בספרד דווחו שישה מקרים, אך לא ידוע מקורם. כאלף נופשים עדיין סגורים במלון בטנריפה, לאחר שרופא איטלקי ששהה במקום אובחן כנשא של הנגיף.

הרשויות בבריטניה שלחו ילדים שהיו בטיול סקי בחבל לומברדיה לבידוד ביתי.

איטליה עצמה נאבקת להתמודד עם ההתפרצות, לאחר שמספר הקורבנות בה עלה ל-11, ונרשמו יותר מ-322 חולים. הממשלה האשימה את השלטון המקומי בקודוניה, ליד מילאנו, בטיפול לוקה באחד החולים הראשונים ובאי-בידודו בבית החולים, מה שהביא להתפרצות המשמעותית הנוכחית. אתמול התרחבו ההסגרים גם לדרום המדינה, והרשויות בפלרמו שבסיציליה הודיעו על סגירת בתי הספר בעיר עד יום שני הקרוב לפחות, לאחר שתיירת איטלקית מצפון המדינה שביקרה באי אובחנה כחולה בנגיף.

הרשויות באיטליה הדגישו כי רוב הקורבנות מהמחלה היו מבוגרים עם מחלות רקע.

עוד כתבות

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

שוק העבודה מתחיל להתאושש? עלייה קלה במספר החוזרים לעבודה

בשירות התעסוקה מדווחים כי מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק, ב-19.4.2020, נרשמו בשירות התעסוקה 103,155 דורשי עבודה חדשים, ומנגד, מספר המדווחים לשירות התעסוקה על חזרה לעבודה עומד על 202,332

הרשי פרידמן / צילום: יונתן בלום, גלובס

הרווח התפעולי של אזורים עלה ב-17% ברבעון הראשון של 2020 ל-48 מיליון שקל

אזורים הפסידה 23 מיליון שקל כתוצאה מהנפקת קרן הריט אזורים ה.פ ליווינג ● אזורים מכרה 153 יחידות דיור ברבעון הראשון בכ-269 מיליון שקל, לעומת 113 יחידות דיור שנמכרו בתקופה המקבילה בהיקף של 222 מיליון שקל

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

דעה: עמוד השדרה של המשק תקין - הבנקים בישראל עמדו במבחן משבר הקורונה

מערכת הבנקאות הישראלית הגיעה מוכנה למשבר הקורונה, אף שהוא מאתגר עבורה יותר מאשר המשבר הכלכלי הגדול של 2008

צביקה לבנת \ צילום: עינת לברון

אל על מוכרת את החזקתה בממן תמורת 15.4 מיליון דולר

אל על החזיקה עד כה ב-6.18 מיליון מניות של ממן (15% ממניות החברה) בעלות שווי שוק של 32 מיליון שקל, וכן ב-4.67 מיליון אופציות לרכישת כ-10% נוספים ממניות ממן

יאיר לוינשטיין, מנכ"ל ובעלי אלטשולר שחם גמל ופנסיה  / צילום: איל יצהר, גלובס

למרות הקורונה: גידול ברווח של אלטשולר שחם גמל ופנסיה

תחלק דיבידנד בהיקף 19 מיליון שקל ● דיווחה על גידול של כ-34% ברווח, לסך של כ-25.4 מיליון שקל ברבעון הראשון

איריס שטרק,/ צילום: כדיה לוי

שטרק לכ"ץ: להאריך את מועדי הגשת הבקשות למענקים עד סוף השנה

נשיאת לשכת רואי החשבון, איריס שטרק, פנתה לשר האוצר ישראל כ"ץ בבקשה להאריך לעצמאים ועסקים את מועדי הגשת הבקשות למענקים באמצעות חקיקה מהירה או תקנות חירום נוספות ● לטענתה, אם לא יוארכו מועדי הגשת הבקשות, עצמאים רבים לא יעמדו בתנאי הסף שנקבעו

מנואל טרכטנברג / צילום: איל יצהר

"מה שראינו זה רק הפרומו. זה לא מייצג במלוא העוצמה את המכה לכלכלה”

התכווצות בתוצר, אבטלה גבוהה, תסיסה חברתית וממשלה של 34 שרים שרובם לא החזיקו בתפקיד ניהולי ● בראיון ל"גלובס" אומר פרופ' מנואל טרכטנברג כי למרות הצלחה בריאותית בהתמודדות עם הקורונה, היה כשל טוטלי בפן הכלכלי והניהולי, והוא חרד מהשאלה כיצד ינוהל המשבר בחודשים הקרובים

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

הפסדי ההשקעה בשל משבר הקורונה העבירו את מגדל מרווח רבעוני של 543 מיליון ש' להפסד של 564 מיליון ש'

מדובר בהרעה צפויה בתוצאותיה של החברה שבניהולו של רן עוז, ושנובעת בעיקרה מנסיבות חיצוניות שיפגעו בענף כולו ● השינוי של עקום הריבית הביא לגידול בעתודות ביטוח החיים בסך של כ-134 מיליון שקל

ישיבת הממשלה הראשונה של ממשלת האחדות / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

קואליציה רחבה היא עסק יקר: שרי הממשלה אישרו קיצוץ רוחבי בתקציבי המשרדים

בהצעת הקיצוץ הרוחבי מפורטים יעדי הכסף שייחסך וכן קבלת אישור להקצאת התקנים הדרושים ללשכות שרים והמנכ"לים במשרדים החדשים ● הקיצוץ הכבד ביותר הוא במשרד הביטחון, עם קיצוץ של 27 משרות בהיקף כספי של יותר מ14 מילון שקל במונחים שנתיים

נמל אשדוד  רכבים חדשים/ צילום: תמר מצפי

אין חסינות מהקורונה: מכה קשה לגורם המייצב של שוק הרכב

הענף שנחשב במשך עשורים לגורם המייצב של שוק הרכב, ספג מכה קשה עקב המשבר • אבל למרות הנתונים השליליים ברבעון הראשון והצפי למיתון, בליסינג ממשיכים לשדר אופטימיות, והמלווים מגלים סבלנות

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

התגברו העליות בנעילה בוול סטריט: הדאו זינק ב-2.2%, מדד S&P 500 סגר מעל ל-3,035 נק'

מדד הנאסד"ק קפץ ב-0.8%, ה-S&P 500 זינק ב-1.45% ● באירופה הדאקס קפץ ב-1.3%, הקאק ב-1.7% ● הנפט צנח בכ-5% ● מיקרון זינקה בכ-8% לאחר שהחברה העלתה תחזיות

מריוס נכט - תמר מצפי

אחרי הבנק הדיגיטלי; מריוס נכט פורש גם מתפקיד יו״ר צ׳ק פוינט

במקומו ימונה לתפקיד היו"ר ג'רי אונגרמן המשמש היום כסגן היו"ר ● לאחרונה הודיע נכט גם על פרישה מהבנק הדיגיטלי וזאת 8 חודשים מקבלת האישור להקמתו מבנק ישראל

מירי רגב צילום תמר מצפי

רגב תוקפת את גנץ בראיון: "לא בשל, צריך לעבור אפייה ולגלות לנו אם הוא סחיט"

את הדברים הקשים אמרה השרה רגב בראיון שצפוי להתפרסם מחר ב"ידיעות אחרונות" ● ממפלגת הליכוד נמסר "הקמפיין הסתיים וזו העת לאחדות. הגיע הזמן להפסיק את המתקפות האישיות מכל צד שהוא. הבחירות מאחורינו והמשימות המשותפות לפנינו ועלינו לשלב ידיים למען אזרחי ישראל"

מנכ"ל מודרנה סטפן בנסל / צילום: Andrew Harnik, AP

חשש מחקירה נגד מפתחת החיסון לקורונה מודרנה הפיל את המניה

חשד כי החברה וחלק ממנהליה או דירקטורים מטעמה ביצעו עבירות שלא כדין בקשר לתוצאות הניסוי בחיסון לקורונה שפרסמה החברה בתחילת החודש

מנכ"ל שופרסל, איציק אברכהן / צילום: שלומי יוסף

בהלת הקניות במשבר הקורונה ובחג הפסח הזניקה את רווחי שופרסל ב-88%

שופרסל נהנתה גם מצמיחה מואצת בפעילות האונליין שלה בשל נסיבות המשבר ● הגם שמדובר בצמיחה מרשימה מאוד, הרי שחלק משמעותי ממנה הוא בצמיחה ייחודית לתקופה, שלא ברור כמה ממנה יישאר בעתיד עם שינוי הרגלי הצריכה של הציבור

רוכב אופניים בחליפת מגן בברלין / צילום: משה חדד

האיחוד האירופי מתכנן: קרן נוספת בשווי 750 אירו למאבק במשבר הקורונה

לפי הצעה שטרם אושרה, 500 מיליארד מתוך הסכום, כפי שהסכימו ביניהן צרפת וגרמניה, יבואו מגיוס חוב משותף ויחולקו כמענקים למדינות הזקוקות לתמיכה, לראשונה בתולדות האיחוד ● הקמת הקרן נתקלת באופוזיציה צפון-אירופית, ובשבועות הקרובים ידונו בה נציגי המדינות באיחוד

יובל ברונשטיין /  צילום: אלי דסה

פוקס תמנה את מנכ"ל עזריאלי לשעבר יובל ברונשטיין לדירקטור חיצוני בקבוצה

קבוצת האופנה מבקשת לאשר באסיפה הכללית השנתית, שתתקיים ב-7 ביולי, את מינויו של ברונשטיין לכהונה בת שלוש שנים

שדה דב / צילום: יוסי פישר

יו"ר ההסתדרות דוחף לפתיחה מחודשת של שדה דב: "להציל את אילת הגוססת מהקורונה"

האם בחסות משבר הקורונה שדה דב יקום לתחייה? ל"גלובס" נודע כי יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד ורה"מ בנימין נתניהו שוחחו על הנושא בימים האחרונים, וכי נתניהו הפגין גישה חיובית לרעיון ● מנכ"ל ישראייר ל"גלובס": "הרעיון נחמד אבל לא ישים בזמן הנוכחי"

ועדת חוץ ובטחון  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

השב"כ לא מסתפק במעקב אחר חולים, הוא רוצה לקבל החלטות

במסגרת דיון בוועדת המשנה למודיעין ושירותים חשאיים התברר כי בשב"כ מתנגדים לנסיונות לקבוע כי מי שיחליט על ביצוע איכונים לטלפונים של חולי קורונה יהיו גורמים בכנסת ● היועץ המשפטי של משרד המשפטים והיועץ המשפטי של השב"כ טענו שהשב"כ לא יסכים להיות רק קבלן ביצוע

מיכאל (מימין) ודניאל זלקינד, בעלי חברת אלקו  / צילום: ישראל הדרי

אלקו רוצה להציף ערך בסופרגז: מקדמת הנפקת החברה בשווי כפול מזה שבו נרכשה

על פי ההערכות בשוק, את ההנפקה, המתוכננת להתבצע בשבועות הקרובים, מעוניינת אלקו לבצע לפי שווי חברה של כ-1 מיליארד שקל לסופרגז "לפני הכסף", ולגייס לה 200-300 מיליון שקל