גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה מעורבת בארה"ב: נאסד"ק הגיע לשיא כל הזמנים

נאסד"ק ו-S&P 500 עלו ב-0.2%, דאו ג'ונס ירד ב-0.1% ● חולה קורונה ראשון דווח במצרים ● לייבפרסון התרסקה ב-24.5% וטבע ירדה ב-2.7% ● אקספדיה ואנבידיה זינקו לאחר דוחות טובים ● נעילה מעורבת בבורסות אסיה וירידות באירופה ● סין תקצץ את המכסים על סחורות קמעונאיות מארה"ב בחצי

וול סטריט / צילום: רויטרס
וול סטריט / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

23:15

לפי דיווחי חברת ההחזקות ברקשייר הת'וואיי  של וורן באפט, גם ברבעון הרביעי של 2019 לא היה שינוי במספר המניות שהיא מחזיקה בטבע .

ברקשייר הת'וואיי מחזיקה בכ-43.2 מיליון מניות טבע, שהשווי הנוכחי שלהן הוא כ-528 מיליון דולר (עלייה מכ-483 מיליון דולר בסוף הרבעון הרביעי).

ברקשייר עדיין רושמת הפסד על הנייר מההשקעה שלה בטבע, אך הוא הצטמצם על רקע עליית המחיר מתחילת השנה, ועומד על כ-230 מיליון דולר (הפסד מוערך משום שלא ידוע הסכום המדויק של ההשקעה). זאת לעומת מעל 400 מיליון דולר במועד הדיווח הקודם לפני כשלושה חודשים.

23:05

המסחר בוול סטריט ננעל הערב (ו') במגמה מעורבת. נאסד"ק עלה ב-0.2% והגיע לשיא עם 9,731.18 נקודות. גם S&P 500 עלה ב-0.2%. עם זאת, דאו ג'ונס איבד 0.1%.

בהסתכלות שבועית, המדדים המובילים בארה"ב סיימו את השבוע החולף בעליות. כך, דאו ג'ונס ו-S&P 500 עלו השבוע ב-1% וב-1.6% בהתאמה, ואילו הנאסד"ק הוסיף 2.2% בחמשת ימי המסחר האחרונים. 

מניית לייבפרסון  התרסקה ב-24.5% וטבע  ירדה ב-2.7%. אנבידיה  עלתה ב-7% ואקספדיה  זינקה ב-12.2%.

"CNBC" דיווח כי בבית הלבן שוקלים הקלות מס כדי לעודד את אזרחי ארה"ב להשקיע בשוקי המניות. 

21:15

הרשויות בווהאן, שבה התחילה התפרצות נגיף הקורונה, מהדקים את העוצר על תושבי העיר. כעת, לתושבים אסור לעזוב את שכונות המגורים שלהם אלא בשביל לקבל או להעניק טיפול רפואי, לעזור בתפעול ההסגר או כדי לבצע פעולות חיוניות. במקביל, הרשויות ביג'יינג' הודיעו שכל מי שחוזר לעיר מחוייב להיכנס להסגר של 14 יום בביתו. מי שיסרב לעשות כך ייענש. 

בתוך כך, מצרים דיווחה על מקרה ראשון של חולה קורונה בתחומה. מדובר גם במקרה ראשון ביבשת אפריקה. במצרים ציינו כי מדובר באזרח זר, שנמצא בבידוד. מספר הנדבקים ברחבי העולם עומד על 64,460 אלף ומספר המתים הגיע ל-1,384 איש. 7,117 איש החלימו מהמחלה. 

20:20

המסחר בוול סטריט מתנהל בירידות: דאו ג'ונס מאבד 0.3% ונאסד"ק ו-S&P 500 יורדים ב-0.1%.

19:35

המסחר בארה"ב עבר למגמה מעורבת. דאו ג'ונס יורד ב-0.2%, ואילו נאסד"ק ו-S&P 500 נסחרים ביציבות. 

מניית לייבפרסון  צונחת ב-24.3% ומניית טבע  יורדת ב-3.7%. מניית אנבידיה  עולה ב-7% ומניית אקספדיה  מזנקת ב-11.3%.

18:45

המסחר בארה"ב מתנהל בעליות קלות: נאסד"ק מטפס ב-0.25% ו-S&P 500 מוסיף 0.15%. דאו ג'ונס נסחר ביציבות. המסחר באירופה ננעל בירידות: פוטסי איבד 0.6%, קאק ירד ב-0.35% ודאקס ננעל ללא שינוי. סטוקס 600 איבד 0.1%.

מניית RBS  איבדה 6.8% במסחר בבורסת לונדון. במסחרת בבורסות ניו יורק מניית RBS  יורדת כעת ב-6.8%. מניית רנו  ירדה ב-0.7% במסחר לאחר שפרסמה דוחות מאכזבים. 

מניית טבע  יורדת ב-3% במסחר בניו יורק. 

18:00

מניית לייבפרסון  צונחת בכ-24% לאחר פרסום הדוחות לרבעון הרביעי של 2019. החברה, שגם נסחרת בתל אביב, על הפסד בהיקף 27.3 מיליון דולר לעומת הפסד של 6.5 מיליון דולר ברבעון המקביל. עם זאת, הכנסות החברה צמחו ב-20% ל-79 מיליון דולר. 

17:50

המסחר בארה"ב מתנהל בשעה זו בעליות קלות: נאסד"ק מוסיף 0.2%, S&P 500 עולה ב-0.1% ודאו ג'ונס נסחר ביציבות. המסחר באירופה מתנהל בירידות של עד 0.4%. 

נדחתה הצעת הפשרה שהגישו החברות McKesson , קרדינל הלת'  ו-AmerisourceBergen  בפרשת האופיואידים. 21 פרקליטי מדינה חתמו נגד הסכם הפשרה בהיקף 18 מיליארד דולר. המניות מגיבות בירידות קלות. 

16:30

המסחר בוול סטריט נפתח היום בעליות קלות. נאסד"ק ו-S&P 500 עולים בכ-0.1% ודאו ג'ונס נפתח ביציבות. המסחר באירופה מתנהל בירידות. קאק ופוטסי מאבדים 0.2% ודאקס נסחר ביציבות. 

מדד המכירות הקמעונאיות בארה"ב עלה בינואר ב-0.3% החודש, בדומה לשינוי בחודש הקודם ובהתאם לצפי. 

מניית אנבידיה  מזנקת ב-7% לאחר שעקפה את תחזיות האנליסטים לדוחות הרבעון הרביעי. הרווח למניה של יצרנית השבבים עמד על 1.89 דולר וההכנסות הסתכמו ב-3.11 מיליארד דולר, לעומת צפי לרווח למניה של 1.67 דולר והכנסות של 2.97 מיליארד דולר. החברה הורידה את תחזית ההכנסות שלה לרבעון הראשון של 2020 ב-100 מיליון דולר בשל התפרצות נגיף הקורונה. 

מניית אקספדיה גרופ  מזנקת ב-10%. חברת התיירות הצליחה לעקוף את תחזיות השוק בשורה התחתונה. הרווח למניה ברבעון עמד על 1.24 דולר, בעוד הציפיות היו לרווח של 1.19 דולר. עם זאת, היא פספסה מעט בהכנסות, שעמדו על 2.75 מיליארד דולר לעומת צפי ל-2.76 מיליארד דולר. 

אחרי שנסחרה בירידות של עד 3% במסחר המקדים, מניית טסלה  נסחרת ביציבות כעת. 

15:30

המסחר בבורסות אירופה מתנהל בשעה זו במגמה מעורבת. דאקס עולה ב-0.3%, פוטסי וקאק נסחרים ביציבות. החוזים העתידיים מאותתים על פתיחה חיובית בארה"ב. 

מניית טסלה  יורדת ב-2.4% בטרם מסחר. זאת לאחר שהחברה הודיעה על הנפקת מניות נוספת לציבור במחיר של 767 דולר למניה. החברה מתכוונת למכור 2.65 מיליון מניות כדי לגייס 2 מיליארד דולר. מדובר בדיסקאונט של 4.6% על מחיר הנעילה אתמול, שעמד על 804 דולר למניית טסלה. החבר הודיע כי מייסד ומנכ"ל החברה אלון מאסק ירכוש מניות בהיקף 10 מיליון דולר ומנכ"ל אורקל לארי אליסון צפוי לרכוש מניות בהיקף של מיליון דולר. 

13:40

החוזים העתידיים על המדדים מאותתים על פתיחה חיובית.

בשוקי אירופה, המסחר עדיין מתנהל במגמה מעורבת, הדאקס עולה ב-0.21%, הפוטסי עולה ב-0.15%, ואילו הקאק יורד ב-0.12%. המדד הכלל-אירופי סטוקס 600 מוסיף 0.23% לערכו.

מניית RBS מוסיפה לרדת, 7.3% בשעה זו, לאחר הדוחות השנתיים החלשים של הבנק.

מניית רנו עברה לעליות על אף הדוחות הלא מוצלחים ומוסיפה 1.45% לערכה.

11:30

מגמה מעורבת בבורסות אירופה - הדאקס והפוטסי מאוזנים, ואילו הקאק יורד ב-0.2%.

מניית רויאל בנק אוף סקוטלנד נופלת ב-6.6% לאחר שהבנק פרסם את תחזיות חלשות מהצפוי לשנה הנוכחית.

מניית רנו יורדת ב-2.77% לאחר שהחברה דיווחה על הפסדים ב-2019 שהפתיעו את האנליסטים.

מניית חברת התרופות אסטרזנקה משילה 0.35% מערכה בבורסת לונדון לאחר שהחברה דיווחה כי צמיחתה תיפגע משמעותית מהתפרצות נגיף הקורונה.

10:15

פתיחה מעורבת במדדים העיקריים באירופה - הדאקס והקאק מאוזנים, ואילו הפוטסי בבריטניה יורד בכ-0.1%.

נעילה חיובית בהונג קונג, ההנג סנג הוסיף 0.33% לערכו.

09:10

מדד שנחאי ננעל בעלייה של 0.2%, ואילו הניקיי השיל 0.59% מערכו. ההנג סנג מוסיף לעלות, ב-0.29% בשעה זו.

מניית ניסאן נפלה ב-9.6%

אמש בבריטניה, בוריס ג'ונסון הודיע על מינויו של רישי סונאק לשר האוצר.

המסחר במדדים העיקריים בבורסות אירופה צפוי להיפתח ביציבות. חברת הרכב רנו תפרסם היום את הסיכום הכלכלי השנתי שלה, כך גם בנק RBS.

הממשלה הסינית הודיעה כי הורדת המכסים תתבצע ב-13:01 שעון בייג'ינג.

07:20

המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה מעורבת בשעה זו, מדד שנחאי בסין מוסיף 0.56% לערכו, מדד הנג סנג בהונג קונג עולה ב-0.63%, ואילו הניקיי יורד ב-0.63%.

בסין ערוכים להוריד את מכסי היבוא על ארה"ב בחצי, כפי שכבר דווח בתחילת החודש מבייג'ינג. מכסי קמעונאות על סחורות מסוימות מארה"ב ירדו מ-10% ל-5%, ומ-5% ל-2.5% במכסים על סחורות נוספות. בהודעה הרשמית של ממשלת סין נכתב כי התיקון יתבצע מהשעה 13:01 ב-14 בפברואר, אם כי לא צוין איזור זמן.

בעולם ממשיכים לעקוב אחר התפתחויות בהתפרצות נגיף הקורונה לאחר שאמש הייתה קפיצה חוזרת במספר מקרי ההידבקות בנגיף שדווחו על-ידי הרשויות במחוז חובאי. נזכיר כי הרשויות שינו את שיטת הרישום לנדבקים. הבוקר דיווחו במחוז על מותם של 116 בני אדם נוספים ו-4,823 הידבקויות חדשות מאז 13 בפברואר (ה').

מניית ניסאן צוללת יותר מ-9% לאחר שהחברה חתכה בתחזית ההכנסות שלה לשנה ביותר מ-40%.

מניית טושיבה עולה ב-1.5% על אף הדיווח של החברה כי ספגה הפסדים של 1.326 מיליארד דולר.

אמש בורסות וול סטריט ננעלו בירידות שערים קלות של עד 0.2%, על רקע חשש הקורונה המחודש, לאחר שינוי שיטת המדידה לנדבקים בסין.

עוד כתבות

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

הפסדי ההשקעה בשל משבר הקורונה העבירו את מגדל מרווח רבעוני של 543 מיליון ש' להפסד של 564 מיליון ש'

מדובר בהרעה צפויה בתוצאותיה של החברה שבניהולו של רן עוז, ושנובעת בעיקרה מנסיבות חיצוניות שיפגעו בענף כולו ● השינוי של עקום הריבית הביא לגידול בעתודות ביטוח החיים בסך של כ-134 מיליון שקל

יאיר לפיד / צילום: איל יצהר, גלובס

אוצר מלים: יאיר לפיד מסביר לילדים שלו שלהיות מאושר זו לא מטרה

ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "אהבה" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

דעה: עמוד השדרה של המשק תקין - הבנקים בישראל עמדו במבחן משבר הקורונה

מערכת הבנקאות הישראלית הגיעה מוכנה למשבר הקורונה, אף שהוא מאתגר עבורה יותר מאשר המשבר הכלכלי הגדול של 2008

ישראל טויטו / צילום: אריק סולטן

מנכ"ל חדשות 13 משיב מלחמה: עובדי החדשות לא יקבלו את מלוא שכרם בשל העיצומים

לטענת מנכ"ל חדשות 13 ישראל טויטו היות ומדובר בשביתה של העובדים, אין זאת הפרת משמעת כי נקיטת עיצומים מביאה להשהיה מיידית של חוזה העבודה ובמצב כזה העובדים אינם זכאים לשכר רגיל אלא לשכר הולם ● מאוחר יותר הובהר לחלק מהעובדים - הבכירים שביניהם - ששכרם לא יקוצץ

מירי רגב צילום תמר מצפי

רגב תוקפת את גנץ בראיון: "לא בשל, צריך לעבור אפייה ולגלות לנו אם הוא סחיט"

את הדברים הקשים אמרה השרה רגב בראיון שצפוי להתפרסם מחר ב"ידיעות אחרונות" ● ממפלגת הליכוד נמסר "הקמפיין הסתיים וזו העת לאחדות. הגיע הזמן להפסיק את המתקפות האישיות מכל צד שהוא. הבחירות מאחורינו והמשימות המשותפות לפנינו ועלינו לשלב ידיים למען אזרחי ישראל"

מימין: איציק שנידובסקי, מנכ"ל אנליסט, ונועם רוקח, סמנכ"ל ההשקעות אנליסט / צילום: איל יצהר, גלובס

הקורונה הביאה להפסדי נוסטרו של 22 מיליון שקל באנליסט שעבר להפסד רבעוני

הרווח התפעולי הרבעוני הסתכם בכ-3.7 מיליון שקל ● השפעת הקורונה על אנליסט באה לידי ביטוי בהשפעה ישירה על שווי הנכסים הפיננסים המנוהלים, ובעיקר על תיק הנוסטרו, שרשם הפסד של כ-22 מיליון שקל

הרחוב הישראלי שוקק בימי קורונה, לאחר שחרור ההגבלות / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

64 חולים חדשים ביממה האחרונה: "מספרי החולים מטרידים פחות מהמחסור במידע"

מספר החולים החדשים בקורונה אמנם עלה בימים האחרונים, אך הוא עדיין רחוק מהקו האדום שהציבה הממשלה ● פרופ׳ חגי לוין: ״חסר מידע מסקרים סרולוגיים שיאפשר להבין טוב יותר את נתוני ההדבקה והתחלואה״

לן בלווטניק, בעלי כלל תעשיות / צילום: יח"צ

נפלו ברשת: לן בלווטניק היה אמור להיות נמל המבטחים של ערוץ 13. אז מה השתבש בדרך?

בידיים של המיליארדר לן בלווטניק, ערוץ 13 היה אמור להגיע לחוף מבטחים. זה לא קרה ● עשרות שיחות עם אנשי תקשורת ועיתונאים חושפות את מסלול ההידרדרות: החילופים התכופים בצמרת, אובדן האמון בין ההנהלה לעיתונאים, הקרב האבוד על הרייטינג והמחנאות בקרב כתבי החדשות

סמי מיכאל  / צילום: רפי דלויה

אוצר מלים: סמי מיכאל על רוגע שמצא בקולות אנוש עדינים ובלחשושי הטבע

הסופר סמי מיכאל מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "צליל" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

דעה: על דוגמה אישית ושכר הרמטכ"ל; האם זה באמת הזמן לתת תוספת לביטחון?

שכרו החודשי של הרמטכ"ל הוא כסף קטן בתקציב הביטחון, אבל הוא ששיבח את הדוגמה האישית בתפוצת נאט"ו, איך זה מתיישב עם הבקשה להוסיף לתקציב הביטחון? • וגם, ארה"ב התערבה כדי למנוע מחברה סינית להקים את מתקן ההתפלה בשורק 2, איך זה שונה מהמתקן הקיים?

מנכ"ל מודרנה סטפן בנסל / צילום: Andrew Harnik, AP

חשש מחקירה נגד מפתחת החיסון לקורונה מודרנה הפיל את המניה

חשד כי החברה וחלק ממנהליה או דירקטורים מטעמה ביצעו עבירות שלא כדין בקשר לתוצאות הניסוי בחיסון לקורונה שפרסמה החברה בתחילת החודש

מכונות כריית ביטקוין  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

גולדמן זאקס מרגיז את שוק הקריפטו: "ביטקוין אינו אפיק השקעה"

דוח חדש של כלכלני בנק ההשקעות מציג עמדה הפוכה לזו שהציגו באחרונה מנהלי קרנות גידור בארה"ב, שמהמרים על ביטקוין כגידור נגד אינפלציה ● לפי הדוח, "תנודתיות הביטקוין עשויה להתאים לסוחרים מוטי מומנטום"

מימין יגאל אונא, ראש מערך הסייבר; ראש המוסד יוסי כהן; ופרופ' איציק בן ישראל, ראש מרכז הסייבר באונ' ת

ראש מערך הסייבר הלאומי: נדרשת היערכות לאומית מול מתקפות הסייבר

יגאל אונא אמר את הדברים בכנס "סייברטק" בהשתתפות בכירים בעולם אבטחת המידע מרחבי העולם ● לדבריו, מתקפת הסייבר שיוחסה לאיראנים נגד מתקני שפכים בישראל היה גורמת לאסון לולא נמנעה ● "נזכור את החודש האחרון כנקודת שינוי בהיסטוריה של מלחמות סייבר מודרניות"

ינון מגל ובן כספית / צילום: שלומי יוסף, אביב חופי

בן כספית וינון מגל מנסים לגשר על התהום האידיאולוגית. לא תמיד זה מצליח להם

כספית מתחרפן מ"הזחיחות ושביעות הרצון העצמית האינסופית של מגל" ● מגל חושב שלהעביר ביקורת על השמאל ועל התקשורת זה לא פחות חשוב מלבקר את ראש הממשלה ● הזוגיות הכי חמה ברדיו התיישבה על ספת הפסיכולוג של "אוף דה רקורד" ● האזינו לראיון המלא

מנכ"ל תנובה, אייל מליס

תנובה תובעת את ויליפוד על העתקת אריזה של גבינת עמק

תנובה טוענת הן להפרת זכויות הקניין הרוחני שלה, בשל זהות האריזות, והן להטעיית הצרכן, כשהמוצר המשווק על ידי ויליפוד אינו גבינה מגורדת, אלא מוצר על בסיס חלב ושומן צמחי ● חברת המזון הגדולה בישראל מבקשת בתביעה צו מניעה ופיצוי כספי של 2.6 מיליון שקל

מירי רגב / צילום: בן חדד

אוצר מלים: לדעת מירי רגב האמונה נותנת לנו את הכוח להיות טובים

ח"כ מירי רגב, שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "אמונה" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

הלקח שנלמד וזה שעדיין לא: כך זרמו (שוב) מיליארדים מהפנסיה שלנו אל יצחק תשובה

כעשור לאחר הקריסה של דלק נדל"ן ולמרות תמרורי האזהרה בצל עסקת נפט ענקית בים הצפוני, מחזיקי האג"ח שוב נקלעים למתיחות עם יצחק תשובה ביחס לאשראי שהעמידו לו ● גם לאחר שהמוסדיים הגיעו להבנות, הם עדיין נקלעו, שוב, למשבר ללא בטוחות וכמעט ללא אפשרויות

פרופ' חזי לוי / צילום: ענבל מרמרי, גלובס

מנהל ביה"ח ברזילי פרופ' חזי לוי ימונה למנכ"ל משרד הבריאות

המינוי הוא בהתאם להחלטתו של אדלשטיין למנות מנכ"ל מקצועי לאחר שמנכ"ל המשרד היוצא, משה בר סימן טוב, היה למנכ"ל הראשון שאיננו בעל השכלה וניסיון בתפקיד רפואי ● השר אדלשטיין ביקש מראש הממשלה נתניהו להביא את המינוי לאישור הממשלה בהקדם האפשרי

חיים כצמן, בקניון פרומנדה של אטריום בוורשה 
 / צילום: יח"צ

חיים כצמן על הצניחה במניית גזית גלוב: "יש סנטימנט שלילי לנדל"ן המסחרי - הוא מוטעה"

משבר הקורונה הוביל את ענקית הנדל"ן להפסד של 618 מיליון שקל ברבעון הראשון ● חיים כצמן, המנכ"ל ובעל השליטה: "עברתי כבר משבר אחד או שניים, ואני חושב שנצא מהמשבר הזה הרבה יותר מחוזקים"

רון פאינרו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אירועים חד פעמיים השנה ואשתקד סייעו למקס לעבור מהפסד לרווח רבעוני למרות הקורונה

חברת כרטיסי האשראי הרוויחה 47 מיליון שקל ברבעון הראשון ● 5.2% ממניות מקס הוקצו ליו"ר, למנכ"ל ולחברי הנהלה נוספים ● בשל משבר הקורונה שב"א רשמה הפסד נוסטרו שחתך את רווחיה