גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בעולם: הזמנת טיסות צנחה ב-21%; בישראל: התיירים מתחילים לבטל

באזור אסיה נרשמה ירידה של יותר מ-40% בהזמנת כרטיסי טיסה, ובאירופה ובמזרח התיכון יש ירידה של 20% ● הישראלים מבטלים טיסות לחו"ל, ומורגשת התעוררות בשוק תיירות הפנים ● לשכת התיירות: "אנחנו עוברים לדיוני חירום"

בדיקת נוסעים בעת הצ'ק-אין בנמל תעופה בסין / צילום: רויטרס
בדיקת נוסעים בעת הצ'ק-אין בנמל תעופה בסין / צילום: רויטרס

וירוס הקורונה ממשיך לטלטל את ענף התעופה - היקף ההזמנות לטיסות בזירה העולמית צנח מתחילת פברואר ב-21% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. מדובר בהיקף ההזמנות "נטו", כלומר בנתון המשקלל הזמנות חדשות וביטולי הזמנות. כבר בשבוע הראשון של פברואר הירידה בהיקף ההזמנות בעולם הייתה 19%.

בחלוקה לפי אזורים, שוק התעופה באסיה-פסיפיק חווה את הירידה הגדולה ביותר - 34% כבר בשבוע הראשון של פברואר. נכון להיום התגברה הצניחה ל-44% לעומת התקופה המקבילה בשנה קודמת. הסיבה היא שרוב חברות התעופה בעולם כבר ביטלו טיסות ישירות ליעדים רבים בסין, ומדינות רבות סגרו את השערים בפני אזרחים מסין.

עם זאת, החשש משפיע גם על שווקים אחרים. באזור אירופה, המזרח התיכון ואפריקה חלה ירידה של 19% בהזמנות לטיסות עתידיות. בצפון אמריקה - שוק התעופה הגדול בעולם - נרשמה ירידה קטנה יחסית של 10%, ואף נראה שיש התאוששות לעומת השבוע הראשון של פברואר, אז נרשמה ירידה של 12%. בשוק הטיסות במדינות אמריקה הלטינית נרשמה ירידה של כ-14%.

מתחילת פברואר ירדו ההזמנות לטיסות בעולם ב21

שנה מאכזבת לתעופה העולמית

ענף התעופה העולמי נקלע למשבר הקורונה ב-2020 בתקופה לא אידאלית. ב-2019 עמדה תנועת הנוסעים העולמית על 4.5 מיליארד נוסעים, אך ארגון התעופה העולמי יאט"א סיכם את 2019 כשנה מאכזבת לענף התעופה. הסיבה העיקרית להגדרה הזו, חרף העלייה המתונה במספר הנוסעים, נבעה ממלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ומהירידה בהיקפי הטסת המטען (קרגו). אם לא די בכך, שוק התעופה הסיני, שהוגדר כצומח ביותר בעולם, חטף כעת מהלומה קשה שהתפשטה גם לכל אזור אסיה-פסיפיק. 

2019 גם תיזכר כשנה קשה לענף התעופה, שחווה שתי תאונות קטלניות שהובילו לקרקוע מטוסי בואינג. בנוסף, בשנה זו קרסו כמה חברות תעופה, בהן תומאס קוק הבריטית, XL איירווייז ו-Aigle Azur, גרמניה איירליינס, WOW Air האיסלנדית וג'ט איירווייז מהודו.

השבוע הודיעה גם חברת הלואו קוסט האיטלקית אייר איטלי על הפסקת פעילותה, ויש להניח כי זו רק הסנונית הראשונה של 2020.

גם שוק התעופה הישראלי לא חף מהשלכות התחרות האגרסיבית והשחיקה במחירי הטיסות. אל על הודיעה השבוע כי השלכות הקורונה עשויות להוביל להפסדים של 30 מיליון דולר בהכנסותיה ברבעון הראשון של 2020.

חלק ניכר מהירידה בהיקף הטיסות בעולם משקף את הפעילות במגזר העסקי. חברות רבות מבטלות נסיעות עסקים מתוכננות ובעיקר מבטלות השתתפות של משלחות בכנסים ובאירועים. למשל, לאחר ביטולים של אינטל, סוני, אמזון ו-LG, אמש (ד') פורסם כי תערוכת המובייל הגדולה בעולם בסוף פברואר בברצלונה (MWC) בוטלה.

משלחות ביטלו את הגעתן גם לאירועים בארץ. בין היתר, מדובר בעשרות רצים מסין, שהיו אמורים להשתתף במרתון תל-אביב שיתקיים בעוד כשבועיים. גם קבוצות תיירים, שמהוות את החמצן של התיירות הנכנסת, הודיעו על ביטול הגעתן לישראל. מספר השיא של התיירות הנכנסת לישראל, שהסתכם ב-2019 ב-4.55 מיליון תיירים, עשוי לרדת בתום 2020.

תיירים מפחדים גם לבוא לישראל

כפי שהישראלים נמצאים בהיסטריה, ורבים מהם מוותרים על טיסות, לא רק ליעדים במזרח - כך גם תיירים שתכננו לבקר בישראל מבטלים את הגעתם. מנכ"ל לשכת התיירות הנכנסת, יוסי פתאל, מספר על ירידה של 50%-60% בהיקף ההזמנות העתידיות של קבוצות (טיולים מאורגנים) לישראל.

מעבר לכך מזהה פתאל ביטולים של קבוצות שכבר שריינו את הטיול בארץ - ולא מדובר רק על משלחות של תיירים מסין, אלא גם ממדינות אירופה. "זה עדיין בשוליים, מדובר בכ-10% שמבטלים, אבל ברור לנו שמדובר במגמה עולמית, שאומנם לא קשורה אלינו, אבל היא תתגלגל גם לכאן. זה יהיה בהיקף משמעותי מאוד".

לדבריו, "אנחנו עוברים בבת-אחת לדיוני חירום, שבמסגרתם נדון איך להתמודד עם האפשרות של ביטולים המוניים. השוק נמצא בהלם. אנחנו מקבלים עשרות פניות של קבוצות מאירופה ומארה"ב. אנחנו מודאגים מהביטולים, וגם דואגים לבריאות הפיננסית של הספקים בארץ לאור ביטולים של שירותים שהשותפים שלנו בחו"ל (סיטונאי התיירות) רכשו עבור הקבוצות. כרגע זה 10% ביטולים, אבל ברור שזה יגדל".

מצב ההלם שאליו מתייחס פתאל הוא תיאור הולם למה שמתרחש גם בקרב סוכני הנסיעות בארץ.

"מתקשרים אליי נוסעים שרכשו נופש לוורשה, והם מודאגים. השוק בארץ נכנס לפאניקה שזרע משרד הבריאות", אומר סוכן נסיעות ותיק ל"גלובס". "למדינות המזרח יש ירידה דרסטית בהזמנות, והיא מובנת, אבל אנחנו מרגישים גם עצירה בהיקף ההזמנות בכלל, גם אם מדובר בטיסה לוורנה או לקפריסין לפסח".

סוכן אחר סבור כי המדינות הבאות שיספגו את הביטולים מכיוון הנוסעים הישראלים הן תאילנד ויפן. "עונת פריחת הדובדבן ביפן, שתתקיים בחודש הבא, אמורה למשוך אליה אלפי ישראלים, גם בחסות הטיסה הישירה לטוקיו שמשיקה אל על בתזמון האומלל הזה.

"לאור האזהרות של משרד הבריאות על מדינות שמעבר לסין, בהן תאילנד יפן ודרום קוריאה, הציבור כבר בפאניקה ולא לוקח סיכון בכל הנוגע למדינות המזרח הרחוק. המוקד שלנו מקבל בעיקר שיחות של אנשים שמבקשים לדעת את תנאי הביטול לחבילה או לטיסה שרכשו. מכיוון שבמקרים רבים מדובר בטיסות שאי-אפשר לקבל עליהן החזר, רבים מעדיפים לחכות לרגע האחרון, כשהם מודעים לכך שהם עשויים להפסיד את כספם".

וירוס הקורונה היה מוקד השיחה העיקרי בקרב העוסקים בענף התיירות בכנס ה-IMTM שנערך השבוע. הסקפטיות לאור העצירה בקצב ההזמנות דווקא לקראת פסח ועצירת ההזמנות לחופשות הקיץ מדאיגה רבים. בחלק מהחברות אף הוציאו עובדים לחופשה יזומה.

לא בטוח שנעבור לתיירות פנים 

האם ענף התיירות המקומי הוא שייצא נשכר מהחשש של הישראלים לנפוש בחו"ל? תלוי את מי שואלים.

סוכני הנסיעות טוענים כי העצירה כוללת גם חופשה בישראל. "אנשים מחכים לראות לאן תנשוב הרוח - אם המגפה הזו תיעצר, הם יוכלו עדיין לרכוש חבילות לחו"ל; ואם לא - אז ינפשו בארץ או שיוותרו על חופשה", אומר אחד הסוכנים.

בחברת התיירות גוליבר מזהים עלייה ברורה לנופש בישראל. "התיירות הישראלית ללא ספק מרוויחה פה", אמר מנכ"ל גוליבר, זיו רוזן. "יש עלייה ברורה וחד-משמעית לחופשת בישראל על חשבון של טיסות. אילת מובילה את טבלת הביקוש. בשבוע האחרון אנו רואים 50% גידול בהזמנות לפסח. יש צרכנים שממירים טיסות שיועדו למזרח הרחוק בחודש הקרוב לחופשות בנות שבוע בארץ".

גם מנכ"ל ישרוטל, ליאור רביב, מזהה גידול בהזמנות. "יש התעוררות טבעית בקרב קבוצות ומטיילים בודדים להזמנות של בתי מלון בארץ, בעיקר באילת ובים המלח, אבל גם בשאר חלקי הארץ. מדובר בעיקר על פברואר-מרץ וגם על פסח. אנחנו מקבלים פניות בעיקר במהלך הימים האחרונים. גם קצב הזמנות לפסח מתעורר. במקום יוון, הישראלים חושבים על נופש באילת. בפסח הביקוש לאילת הוא תמיד גבוה - השנה הוא יהיה גבוה יותר, אבל לא נייקר את המחירים מעבר".

רבים מסוכני הנסיעות מפנים אצבע מאשימה למשרד הבריאות, בטענה כי הפאניקה והעצירה בהזמנות - ולא רק לסין - נובעת מאזהרות מחמירות לשורה של מדינות, להבדיל מהנחיות של מדינות אחרות. משרד התיירות של תאילנד אף הוציא הודעה כי "תיירים נכנסים ויוצאים מבנגקוק כרגיל".

גם משרד החוץ טען כי אזהרות משרד הבריאות מביקורים "לא נחוצים" ביפן, בתאילנד, בטאוויאן ובדרום קוריאה עשויות להוביל למשבר מדיני. "אנחנו מבינים את החשש מהתפשטות הקורונה, אבל מדובר בהחלטה שלא מביאה בחשבון שיקולים מדיניים חשובים. אף מדינה בעולם לא נקטה צעד כזה, ואנחנו עלולים לשלם עליו מחיר מדיני מול המדינות הללו", אמרו גורמים במשרד החוץ.

חברות הביטוח מחפשות מדיניות

גם חברות הביטוח לא נותרו לעמוד מהצד. מגדל הייתה הראשונה להודיע לסוכני הנסיעות כי לא תאפשר לנוסעים לאסיה לרכוש פוליסות ביטוח נסיעות. את ההחלטה הזו נימקה החברה "בגין אזהרות המסע לסין ומדינות נוספות באסיה".

הבלבול מגיע גם לחברות הביטוח: משרד הבריאות לא מוציא "אזהרות מסע" כי אם הנחיות והמלצות - אין אזהרות מסע רשמיות למדינות הללו (אותן מוציא משרד החוץ). ומגדל לא לבד - הראל הודיעה לסוכניה כי לא תאפשר מכירת פוליסת ביטוח "ביטול נסיעה מכל סיבה", וזאת "עד לבחינה חוזרת של המצב".

הפניקס החליטה לעצור את פוליסות הביטוח ליוצאים לסין, כשהיא לא מאפשרת ליוצאים למדינות אחרות במזרח הרחוק לרכוש פוליסת ביטוח לביטול נסיעות. בחברה אף מציינים כי חל גידול של 60% ברכישה של פוליסות ביטוח ביטול נסיעות בחודש פברואר האחרון, זאת לצד גידול של 25% בכמות התביעות של מבוטחים שמבקשים לבטל נסיעה שרכשו. מחציתם מנמקים את הביטול לאור חשש מווירוס הקורונה.

עוד כתבות

שדה דב / צילום: יוסי פישר

יו"ר ההסתדרות דוחף לפתיחה מחודשת של שדה דב: "להציל את אילת הגוססת מהקורונה"

האם בחסות משבר הקורונה שדה דב יקום לתחייה? ל"גלובס" נודע כי יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד ורה"מ בנימין נתניהו שוחחו על הנושא בימים האחרונים, וכי נתניהו הפגין גישה חיובית לרעיון ● מנכ"ל ישראייר ל"גלובס": "הרעיון נחמד אבל לא ישים בזמן הנוכחי"

משרדי JFrog, אחת מחברות הפורטפוליו של אינסייט /  צילום: שלומי יוסף, פליקר

החברות שצלחו את המשבר של 2008 והתובנות שיסייעו לצלוח את המשבר הנוכחי

המשבר פוגע בתעשיית ההייטק? באינסייט האמריקאית, הקרן הכי דומיננטית בהייטק הישראלי, סבורים כי חברות התוכנה יתאוששו די מהר, ואף ירוויחו ממנו ● כדי שזה יקרה, הן צריכות לקצץ, להתמזג ולדעת לנצל הזדמנויות

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

הפסדי ההשקעה בשל משבר הקורונה העבירו את מגדל מרווח רבעוני של 543 מיליון ש' להפסד של 564 מיליון ש'

מדובר בהרעה צפויה בתוצאותיה של החברה שבניהולו של רן עוז, ושנובעת בעיקרה מנסיבות חיצוניות שיפגעו בענף כולו ● השינוי של עקום הריבית הביא לגידול בעתודות ביטוח החיים בסך של כ-134 מיליון שקל

פרופ' חזי לוי / צילום: ענבל מרמרי, גלובס

מנהל ביה"ח ברזילי פרופ' חזי לוי ימונה למנכ"ל משרד הבריאות

המינוי הוא בהתאם להחלטתו של אדלשטיין למנות מנכ"ל מקצועי לאחר שמנכ"ל המשרד היוצא, משה בר סימן טוב, היה למנכ"ל הראשון שאיננו בעל השכלה וניסיון בתפקיד רפואי ● השר אדלשטיין ביקש מראש הממשלה נתניהו להביא את המינוי לאישור הממשלה בהקדם האפשרי

אוצר מילים / עיצוב: גלובס

אוצר מלים: 100 ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם בעברית

מני מזוז/ צילום: רפי קוץ

"המציאות בה נאשם בפלילים מקים ממשלה משקפת משבר חברתי וכשל מוסרי של החברה"

11 שופטי בג"ץ פרסמו את נימוקיהם  בעניין הטלת המנדט על בנימין נתניהו  ● השופטים מבקרים את המצב בו נאשם בפלילים מקבל את הרכבת הממשלה, אך טוענים שהתערבות בהחלטה המכוננת את הרשות המבצעת "כמוה כהתנגשות חזיתית עם רצון הבוחר כפי שבא לידי ביטוי בהצבעת נציגיו בכנסת"

כנס לרוכשים פוטנציאליים ביישוב מיתר / צילום: יח"צ

הנחה לחברי מועדון: המודל העסקי של קבוצות רוכשים לדירות

מועדוני לקוחות כמו חבר, הייטקזון ובהצדעה, מציעים ללקוחות שלהם דירות בהנחה או הטבות שוות כסף כמו מעצב צמוד או מוצרי חשמל לבית ● מה מרוויח היזם ממכירה לקבוצות רוכשים, והאם זה באמת משתלם לקונים?

מנכ"ל מודרנה סטפן בנסל / צילום: Andrew Harnik, AP

חשש מחקירה נגד מפתחת החיסון לקורונה מודרנה הפיל את המניה

חשד כי החברה וחלק ממנהליה או דירקטורים מטעמה ביצעו עבירות שלא כדין בקשר לתוצאות הניסוי בחיסון לקורונה שפרסמה החברה בתחילת החודש

דורי ושאול נאוי / צילום: יונתן בלום

שאול נאוי מכר לאחיו דורי את מניותיו בחברה ופורש מניהולה

המניות נמכרות תמורת 60 מיליון שקל, בדיסקאונט של 25% על מחיר השוק ● דורי נאוי: "שאול הגיע למסקנה שהוא רוצה ליהנות מהחיים לפני שהוא מזדקן" ● מניית נאוי קרסה ב-50% מתחילת השנה

מימין יגאל אונא, ראש מערך הסייבר; ראש המוסד יוסי כהן; ופרופ' איציק בן ישראל, ראש מרכז הסייבר באונ' ת

ראש מערך הסייבר הלאומי: נדרשת היערכות לאומית מול מתקפות הסייבר

יגאל אונא אמר את הדברים בכנס "סייברטק" בהשתתפות בכירים בעולם אבטחת המידע מרחבי העולם ● לדבריו, מתקפת הסייבר שיוחסה לאיראנים נגד מתקני שפכים בישראל היה גורמת לאסון לולא נמנעה ● "נזכור את החודש האחרון כנקודת שינוי בהיסטוריה של מלחמות סייבר מודרניות"

מימין: איציק שנידובסקי, מנכ"ל אנליסט, ונועם רוקח, סמנכ"ל ההשקעות אנליסט / צילום: איל יצהר, גלובס

הקורונה הביאה להפסדי נוסטרו של 22 מיליון שקל באנליסט שעבר להפסד רבעוני

הרווח התפעולי הרבעוני הסתכם בכ-3.7 מיליון שקל ● השפעת הקורונה על אנליסט באה לידי ביטוי בהשפעה ישירה על שווי הנכסים הפיננסים המנוהלים, ובעיקר על תיק הנוסטרו, שרשם הפסד של כ-22 מיליון שקל

דוד טרטקובר  / צילום: אפרת שפורקר

אוצר מלים: דוד טרטקובר אוהב את אנדי וורהול

דוד טרטקובר, מעצב, אמן ואוצר, מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "כסף" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

יאיר לפיד / צילום: איל יצהר, גלובס

אוצר מלים: יאיר לפיד מסביר לילדים שלו שלהיות מאושר זו לא מטרה

ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "אהבה" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

עוגת גבינה חמה בעלי פילו / צילום: קרן אגם

עוגות גבינה, קצת אחרת: עדיין יש מה לחדש בגזרת העוגה לשבועות

עוגת הגבינה היא המלכה הבלתי מעורערת של חג השבועות, ובכל זאת מתברר שעדיין יש מה לחדש בגִזרה הזאת ● הנה כמה עוגות של קרן אגם

ינון מגל ובן כספית / צילום: שלומי יוסף, אביב חופי

בן כספית וינון מגל מנסים לגשר על התהום האידיאולוגית. לא תמיד זה מצליח להם

כספית מתחרפן מ"הזחיחות ושביעות הרצון העצמית האינסופית של מגל" ● מגל חושב שלהעביר ביקורת על השמאל ועל התקשורת זה לא פחות חשוב מלבקר את ראש הממשלה ● הזוגיות הכי חמה ברדיו התיישבה על ספת הפסיכולוג של "אוף דה רקורד" ● האזינו לראיון המלא

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

משבר הקורונה ונזקי מזג אוויר סוחפים מטה את תוצאות ענף הביטוח: "ביטוח ישיר" עברה להפסד

החברה רשמה ברבעון קיטון בפרמיות שגבתה מלקוחותיה, שקטנו בכ-2.3%, כשבשורה התחתונה היא מציגה הפסד רבעוני של 9.4 מיליון שקל לעומת רווח של 51.1 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

הציוץ הגזעני של כתב גל"צ / צילום: צילום מסך

כתב גל"צ יובל שגב גרם לסערה בטוויטר ומחק את הציוץ

וגם: האסיפה השנתית של בעלי המניות בטבע תהיה השנה וירטואלית ● השיחה

מירי רגב / צילום: בן חדד

אוצר מלים: לדעת מירי רגב האמונה נותנת לנו את הכוח להיות טובים

ח"כ מירי רגב, שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "אמונה" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

דונלד טראמפ / צילום: Gripas Yuri -ABACA, רויטרס

האם טראמפ יגביל את ההגנות על רשתות הסושיאל? טיוטה לצו נשיאותי חדש

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צפוי לשכתב חוק שהגן מזה זמן רב על טוויטר, פייסבוק וגוגל של אלפאבית מלהיות אחראיות על החומר שמפורסם על-ידי המשתמשים שלהן ● הצו הנשיאותי מגיע לאחר סכסוך של הנשיא עם רשת טוויטר, כשזו סימנה באזהרת "עלולים להטעות" את ציוציו

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

טראמפ חתם על צו נשיאותי נגד הרשתית החברתיות

תיוג ציוץ של טראמפ ככזה הדורש בדיקת עובדות הוביל לאסקלציה משמעותית ביחסיו עם טוויטר ופייסבוק ● הצו מטיל מגבלות על חופש הפעולה שלהן וחושף אותן לתביעות