גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה מניע ארגוני ענק להעביר את מערך ה-IT שלהם ל-Data Centers?

הגידול העצום בכמויות המידע והנתונים שחברות וארגונים משתמשים בהם, מביא אותם לעבור ל-Data Centers ● מנהלים במכבי שירותי בריאות, בנק אגוד ורשת סופר-פארם, שהיו אחראים על מהלך שכזה, מספרים על ההחלטה לזנוח את חדר השרתים בחברה לטובת מתקן ייעודי לאחסון מידע

מעבר ל-Data Centers מאפשר לחברות להתרכז בערך המוסף העסקי שלהן / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב
מעבר ל-Data Centers מאפשר לחברות להתרכז בערך המוסף העסקי שלהן / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף בזק בינלאומי

עבור רבים, זוהי הבשורה הגדולה ביותר בעולם הטכנולוגיה נכון להיום: עוד ועוד חברות גדולות עושות את הצעד המתבקש מבחינות רבות, ומעבירות את המידע שבו הן מחזיקות לאתר אחסון ייעודי, ל-Data Center. 

חלק מהחברות הבינו כי "חדר שרתים" הממוקם אצלן במשרדים כבר אינו מספיק ולא מספק את מלוא צרכיהן ודרישותיהן; אחרות החליטו, בין אם בנפרד ובין אם כחלק מהמעבר ל-Data Center, להקים אתר Disaster Recovery) DR) לגיבוי, שיבטיח שכל מערכותיהן יפעלו כהלכה גם במקרה של תקלה נרחבת או של אסון בלתי נשלט.

אז מה מביא חברה לבצע צעד שכזה? מה עומד מאחורי הקלעים שלו, ואילו שיקולים מלווים את החברות הגדולות בדרך להחלטה על המהלך? שלושה מנהלי טכנולוגיה בארגונים גדולים מסבירים.

"ב-2009, החלטנו שאנחנו מוציאים את ה-Data Center מחוץ למשרדים שלנו", מספר אבירם אגמון, מנהל טכנולוגיות ראשי (CTO) של אגף מערכות המידע במכבי שירותי בריאות. "עד אז ה-Data Center שלנו היה בעצם קומת משרדים, וההחלטה לעבור ל-Data Center חיצוני נחשבה אז לחדשנית מאוד. עד לאותה תקופה העבירו בדרך כלל את האתר המשני, ה-DR, ואנחנו העברנו את האתר הראשי. היישום בפועל היה ב-2010".

את האתר הראשי שלה העבירה מכבי שירותי בריאות ל-Data Center של בזק בינלאומי, בתל אביב. "מדוע החלטנו על המעבר ל­-Data Center? כי נראה היה לנו שספק שיודע לתת שירותי אירוח (Hosting) יעשה את זה טוב יותר מאתנו במתקן ייעודי, עם אנשים שנמצאים שם סביב השעון, במקום שבנוי בשביל לספק שירות בתחום כזה", מרחיב אגמון. "אנחנו ארגון שחייב לשמור על רציפות תפעולית תקינה, וחדר מחשב בבניין משרדים כבר לא התאים לנו". יצויין כי ב-2017 העבירה החברה גם את האתר המשני שלה, ה-­DR, ל-Data Center אחר של בזק בינלאומי.

משה שמריהו, מנהל התפעול והתשתיות של בנק אגוד, מספר כי "אנחנו התחלנו בסביבות 2015 לחשוב על עתידו של חדר המחשב הקיים בבנק, בעקבות רגולציה שדרשה שהאתרים יוגנו ויהיו עמידים בפני אסון. ניצבו בפנינו כמה חלופות: בניית חדר מחשבים חדש, חיזוק המבנה שבו היה החדר הקיים או מעבר לאתר אירוח, ל-Data Center. בסוף, אחרי בחינה כוללת הוחלט לצאת לאתר אירוח". גם בנק אגוד בחר להתארח ב-Data Center של בזק בינלאומי, ביפו, המתפרס על פני 2,000 מ"ר, שמריהו מסביר מדוע: "השיקול העיקרי היה שמדובר במתקן שמתאים מבחינה מיגונית ומעבר לכך - שמיקוד העשייה של הבנק הוא לא בתחזוקת מידע וכל מה שמסביב לה. כשיש לך מתקן כזה, מוכן ואיכותי, שעומד בתנאים מחמירים מאוד, אין מתאים ממנו".

DATA CENTER NO.5: פתרון אחסון המידע המקיף של בזק בינלאומי. לפרטים הקליקו כאן>>

חברה נוספת שעושה שימוש נרחב ב-Data Center למטרות רציפות עסקית בעזרת בזק בינלאומי - הינה רשת סופר-פארם, רשת הדראגסטור המובילה בישראל, שנקטה במהלך רב שלבים.

"התחלנו כבר ב-2003 את התהליך על ידי שדרוג מערכות הליבה", מספר ז'אן-פול סטרוק, מתאם תשתיות טכנולוגיות של רשת סופר-פארם. "תחילה חיזקנו את האתר הראשי בהרצליה, שבו נמצאות המערכות הראשיות ומטה החברה שלנו, לאתר בעל מערכות כפולות ושרידות גבוהה.

"ב-2007, בהנחיית יוסי כהן, סמנכ"ל ארגון ומערכות מידע של סופר-פארם, הקמנו את הדור הראשון של אתר DR (אתר Business Continuity במונחים שלנו). בנינו עבורו חדר שרתים נוסף עם כל המערכות הנלוות (חשמל על פסק, גנרטורים, מיזוג אוויר, בקרה) באחד המתחמים של הרשת בראשון לציון.

"לקראת שנת 2011 החלטנו להעביר את אתר ה-Business Continuity של הארגון לאתר Data Center חיצוני מנוהל, חדש וחדיש - דור 2, שבו יהיו כל נתוני החברה ולפחות 50% מיכולת העיבוד של האתר הראשי. לטובת העניין נחתם הסכם לעשור, עד שנת 2021, עם בזק בינלאומי, ובמהירות פרסנו את המערכות המשניות באתר של בזק בינלאומי בפתח תקווה.

"בסוף 2017 ביצענו מהלך נוסף להקמת מערך דור 3, שהינו כפיל מוחלט של המערך הראשי של סופר-פארם (active-active) הן בכל הנתונים, הן בכל המערכות והן ביכולת לשאת את כל החברה (עם כל סניפיה - מעל 250 כיום בישראל) בצורה עצמאית ומלאה בשעת חירום ובשעת הצורך. גם בפעם הזו הוחלט ליישם את התכנון בעזרת אתר בזק בינלאומי והכפלנו את השימוש שלנו ב­-Data Center בחוות השרתים החדשה בפתח תקווה".

שוק ה-Data Centers נמצא במגמת צמיחה / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

שמירה על שירות ועל רציפות, ובעיקר - ראש שקט

כפי שכבר בוודאי שמתם לב, שלושת הארגונים הגדולים הללו - שמייצרים מדי יום כמויות אדירות של מידע - בחרו כולם לאחסנו, ברמה כזו או אחרת, ב-Data Centers­ של בזק בינלאומי. כיום יש לחברה חמישה Data Centers בישראל, האחרון שבהם נפתח ממש בימים אלו בראש העין - בשטח של כ-1,000 מ"ר. מדובר ב-Data Center בעל קיבולת חשמל של 1.6 מגה-ואט, המקבילה לצריכה של 1,200 בתי אב בשימוש רגיל.

מדוע בחרו שלושת הארגונים הללו דווקא בבזק בינלאומי? כל אחד מהדוברים מספק הסבר משלו. "אנחנו מעניקים שירות מסביב לשעון, ולכן שמירה על רציפות תפעולית ותקינות של מערכות המידע היא דבר חשוב מאין כמותו עבורנו", אומר אגמון מקופת החולים מכבי. "אם אין מחשב - אין ארגון. הבנו שנושא Data Center חייב להיות לעילא ולעילא. הייתה לנו גם מחשבה להקים Data Center בעצמנו. עשינו בדיקה וראינו שאנחנו לא מספיק גדולים כדי שזה יהיה כדאי לנו - הרי מדובר בהשקעה גבוהה, וצריך להיות מומחים לעניין.

"היתרון בבזק בינלאומי הוא שהכול פשוט עובד כהלכה. הם עומדים במבחן התוצאה בשירות, באמינות, בתקינות המערכות. בסוף אנחנו והם נמדדים בכך שהכול עובד, כלומר אם אנחנו לא שומעים שום דבר - אז הכול בסדר. בבזק בינלאומי גם מקפידים על עמידה בלוחות זמנים, כל התקשורת עובדת כסדרה, מבצעים בזמן את מה שמסכמים, ועושים זאת על הצד הטוב ביותר".

"מבחינתי כיום כל ההתעסקות בסוגיית החשמל, בסוגיית האל-פסק, בסוגיית המיזוג - כל זה כבר בגדר nonissue", מוסיף שמריהו מבנק אגוד. "יש מתקן שאני אורח בו, ואני יודע שבזק בינלאומי מתחזקים אותו לפי הספר, על פי התקינה, שהם מבצעים בדיקות תקופתיות. האנשים שם גם מקצוענים יותר, כי זה העיסוק המרכזי שלהם - והכל עובד יפה.

עוד נקודה חשובה היא שהאתר לא קרוב אליי פיזית, אלא נמצא ב-Data Center שמרוחק מהאתר הראשי שלנו, ולכן הוא מוחשך, כלומר סגור לגישה חופשית, ואף אחד לא נכנס אליו. ככל שמגיעים פחות לחדר מחשב, יש פחות סיכוי שיהיו תקלות. נוסף על הכול, התשתיות של האתר הזה יציבות יותר בהשוואה לאתר הישן של הבנק. הוא גם פועל תחת עקרונות של יעילות אנרגטית, ולכן צריכת החשמל שלו פחותה - ומדובר בעלויות לא קטנות שנחסכות".

"אחד היתרונות הגדולים מבחינתנו היה היכולת לחתום על הסכם לתקופה ארוכה (עשור) בתנאים יציבים", אומר ז'אן-פול מסופר פארם. "אמנם המקום היה בתחילת דרכו בזמנו, אבל מבחינתנו זו הייתה קפיצת מדרגה. זה אתר מנוהל בצורה מקצועית, עם תשתיות חיוניות איכותיות (תקשורת מרחבית, חשמל על פסק, גנרטורים, מיזוג אוויר, בקרה), ויחס עלות תועלת טוב וכדאי. בראייה לאחור, כבר תשע שנים חלפו, החלטתנו הייתה מצוינת ובזק בינלאומי הוכיחה את עצמה בכל תחומי ה-Data Center".

הוא מוסיף כי בשנים האחרונות בעיקר, בזק בינלאומי הצליחה לגוון את ההיצע וסל השירותים שלה. "בזק בינלאומי הפיקה לקחים מכמה תקלות שהיו בתחילת הדרך, ועשתה את זה יפה מאוד - מאז אנחנו נהנים מיציבות השירות - במילים אחרות שקט תעשייתי".

לאן התחום הולך מכאן?

לסיום, אי אפשר שלא להתעכב על השאלה המעניינת באשר לעתידו של התחום: האם, במקביל לגידול המתמיד והאדיר של המידע הנצבר בידינו, בטח ובטח בידי הארגונים הגדולים, גם עולם ה-Data Centers יצמח עוד ועוד? מבחינת שלושת הדוברים, התשובה ברורה למדי.

"ה-Data Centers ימשיכו להיות שחקן חשוב בתחום, וייווצר מעין 'מיקס' בינם לבין שירותי הענן, שיעניקו גם הם עוד ועוד שירותים של ניהול המידע", צופה אגמון. "מה שבטוח הוא ש-Data Center בתוך ארגון הוא כבר עכשיו דבר חסר טעם, אלא אם כן אתה ארגון ענק. זו השקעה מיותרת".

"אני חושב שזו המגמה כרגע גם בארץ וגם בעולם", אומר שמריהו מצידו. "ארגונים מבינים שתחום ה-Data Centers הוא לא העיסוק העיקרי שלהם, ושאין טעם לבנות או להכשיר שטח משלך כ-Data Center. בראייה הכללית אני חושב שמעבר ל-Data Center כדאי יותר עסקית וכלכלית. לכן המגמה הזאת לדעתי תלך ותגדל. לאחרונה אני רואה יותר ויותר חברות שמבינות את הפוטנציאל הזה".
ז'אן-פול אוחז, גם הוא, בהשקפה של שני קודמיו: "עוד ועוד חברות יאמצו את הגישה שלא להחזיק אתכלמרכזי המידע אצלם, במתחם המשרדים. ניהול של מערכות אלקטרו־מכניות הינו מורכב ולכל הדעות אינו משחק. אחזקת שנאים, גנרטורים, מערכות אל פסק, מערכות מיזוג האוויר, מערכות גילוי וכיבוי אש, מערך בקרה ועוד - זה מקצוע בפני עצמו. אם אתה רוצה להתרכז בערך המוסף העסקי האמיתי שלך, עדיף לעשות שימוש ב-Data Center. אין ספק שנראה תחרות גדולה בשוק הזה בשנים הקרובות".

DATA CENTER NO.5: לנהל את כל מערכות ה-IT של הארגון ממקום אחד. לפרטים הקליקו כאן>>

עוד כתבות

אנשי משרד הבריאות / צילום: משרד הבריאות

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא: "עברנו מדאגה לאופוריה, עיקר הגידול בתחלואה מבתי הספר"

משרד הבריאות כינס מסיבת עיתונאים בעיצומו של החג על רקע עלייה במספר חולי הקורונה החדשים • במשרד שוקלים לסגור את הלימודים בחטיבת הביניים • משה בר סימן טוב: "גל שני איננו גזירת גורל, אנחנו לא בוודאות צועדים לסגר"

דונלד טראמפ / רויטרס

פרשנות: טראמפ רוצה לשנות את האינטרנט כפי שהכרנו אותו. הוא צודק (וטועה)

טראמפ רוצה להטיל על הרשתות החברתיות אחריות גדולה יותר על סינון תכנים, ולשנות את החוק שמעניק להן כוח מוגזם ● במהות הוא צודק אבל לא בטוח שזו הדרך ● איך הפך ציוץ אחד של נשיא ארה״ב למסע נקמה ולמה בדרך הוא עשוי להבקיע גול עצמי

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב / עיבוד מחשב: ורד שדמי שלמה

אל תגידו: המילים שאסור לומר, ומה קרה להן לאורך השנים

כוחה המאגי של מילה חרג מזמן מגבולות הדת, המיסטיקה והפולקלור ● גם בעולם המודרני, החילוני בהגדרה, הולכת ומתארכת רשימת המילים שאסור לומר, ובמקומן נעשה שימוש בביטויים מכובסים ותקינים פוליטית ● זה משפיע עלינו יותר ממה שאנחנו חושבים ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

טראמפ חתם על צו נשיאותי נגד הרשתות החברתיות

תיוג ציוץ של טראמפ ככזה הדורש בדיקת עובדות הוביל לאסקלציה משמעותית ביחסיו עם טוויטר ופייסבוק ● הצו מטיל מגבלות על חופש הפעולה שלהן וחושף אותן לתביעות

עמיר פרץ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגפת הקורונה לא חיסנה את חקלאי העולם מתחרות

אם היה נדמה שהמצוקה הכלכלית בימי המגפה תגרום לעולם להסתגר מאחורי חומות מכס, נתוני ארגון הסחר העולמי מראים אחרת ● מחצית המדינות התאימו את תנאי הסחר לקורונה, אבל רובן המוחלט בחרו דווקא להפחית תעריפים ● החשש ממחסור לא נגע לאוכל אלא לציוד רפואי

לרנקה, קפריסין / צילום: שאטרסטוק

איך נראה מתווה חזרה של מדינות שמשוועות לתיירות? קפריסין מבטיחה לכסות את עלות הלינה, המזון והטיפול הרפואי

בניגוד לישראל, ישנן מדינות שמתכננות לפתוח את השמיים בקרוב. ממש בקרוב ● קפריסין, למשל, פרסמה את המתווה שלה שכולל הבטחה לכיסוי, טיפול ואירוח לתיירים שיאובחנו כחולים ולמלווים שלהם ● וזה לפני שמדברים על חיטוי וניקוי, שמירה על מרחק בין אדם למשנהו, תשלום במזומן במסעדות ועוד

סמי מיכאל  / צילום: רפי דלויה

אוצר מלים: סמי מיכאל על רוגע שמצא בקולות אנוש עדינים ובלחשושי הטבע

הסופר סמי מיכאל מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "צליל" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

כנס לרוכשים פוטנציאליים ביישוב מיתר / צילום: יח"צ

הנחה לחברי מועדון: המודל העסקי של קבוצות רוכשים לדירות

מועדוני לקוחות כמו חבר, הייטקזון ובהצדעה, מציעים ללקוחות שלהם דירות בהנחה או הטבות שוות כסף כמו מעצב צמוד או מוצרי חשמל לבית ● מה מרוויח היזם ממכירה לקבוצות רוכשים, והאם זה באמת משתלם לקונים?

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

היפוך מגמה: וול סטריט נצבעה אדום בצל הודעתו של טראמפ כי יקיים מחר מסיבת עיתונאים בנוגע לסין

הנשיא טראמפ צפוי לחתום על צו נשיאותי שיפגע בהגנות על הרשות החברתיות ● מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפיאו הודיע אמש בקונגרס כי הונג קונג אינה אוטונומית מסין ● קצב הגשת התביעות החדשות ירד בהשוואה לשבועות הקודמים, ונרשמה ירידה של כ-4 מיליון תביעות מאז פרוץ מגפת הקורונה

דגים קפואים / צילום: שאטרסטוק

נחתם הצו והופחת המכס על יבוא דגים קפואים לישראל

במסגרת המהלך צפוי המכס על פילה אמנון קפוא לרדת מ-7.5 שקל לק״ג, ל-1.8 שקל בשתי פעימות עד שנת 2022. כמו כן, עד לשנת 2021, ירדו בהדרגה המכסים על פילה קרפיון ובורי מ-5.5 שקל לק"ג לשקל אחד לק"ג

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

הלקח שנלמד וזה שעדיין לא: כך זרמו (שוב) מיליארדים מהפנסיה שלנו אל יצחק תשובה

כעשור לאחר הקריסה של דלק נדל"ן ולמרות תמרורי האזהרה בצל עסקת נפט ענקית בים הצפוני, מחזיקי האג"ח שוב נקלעים למתיחות עם יצחק תשובה ביחס לאשראי שהעמידו לו ● גם לאחר שהמוסדיים הגיעו להבנות, הם עדיין נקלעו, שוב, למשבר ללא בטוחות וכמעט ללא אפשרויות

ינון מגל ובן כספית / צילום: שלומי יוסף, אביב חופי

בן כספית וינון מגל מנסים לגשר על התהום האידיאולוגית. לא תמיד זה מצליח להם

כספית מתחרפן מ"הזחיחות ושביעות הרצון העצמית האינסופית של מגל" ● מגל חושב שלהעביר ביקורת על השמאל ועל התקשורת זה לא פחות חשוב מלבקר את ראש הממשלה ● הזוגיות הכי חמה ברדיו התיישבה על ספת הפסיכולוג של "אוף דה רקורד" ● האזינו לראיון המלא

מרגרטה וסטאייר / צילום: רויטרס - Eric Vidal

תום תקופת הקורונה ותחילת עונת החילוצים באיחוד האירופי

החילוצים מעלים שאלות מהותיות מבחינת התחרות באיחוד האירופי ● "יש סכנה לעיוות התחרות ההוגנת, והאטת ההתאוששות הכלכלית ביבשת" אמרה נציבת התחרות באיחוד

הרחוב הישראלי שוקק בימי קורונה, לאחר שחרור ההגבלות / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

64 חולים חדשים ביממה האחרונה: "מספרי החולים מטרידים פחות מהמחסור במידע"

מספר החולים החדשים בקורונה אמנם עלה בימים האחרונים, אך הוא עדיין רחוק מהקו האדום שהציבה הממשלה ● פרופ׳ חגי לוין: ״חסר מידע מסקרים סרולוגיים שיאפשר להבין טוב יותר את נתוני ההדבקה והתחלואה״

מושיק רוט / צילום: יח"צ

אוצר מלים: מושיק רוט נזכר שהקול של אמא היה הופך כל סיפור למשהו מיוחד

השף מושיק רוט מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "סיפור" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

ד"ר אבשלום קור / צילום: איל יצהר

אבשלום קור נלחם על השפה העברית בכל החזיתות. וזה עוד לפני אלפי המסרונים שהוא מקבל מאיתנו

ד"ר אבשלום קור בשיחה אישית ומקצועית על השורשים שמהם צמח, על הסיבה שלא הצטרף לאקדמיה ללשון עברית, ועל 1,825 מסרונים שהוא מקבל בשנה בנושא השפה העברית ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

רכבת קלה רח' יפו ירושלים / צילום: איל יצהר

שיא במקרי ההידבקות היומיים למאי; אלה הערים המובילות

ירושלים מובילה עם גידול של 98 מקרי קורונה חדשים בשלושת הימים האחרונים, אחריה תל אביב עם תוספת של 10 מקרים ● בבית הספר הגימנסיה בבירה אותרו עד כה 78 מקרי קורונה מתוך 700 בדיקות שבוצעו

מפגינים מול המשטרה על המוות של ג'ורג' פלויד. מיניאפוליס, ארה"ב / צילום: John Minchillo, Associated Press

המחאה נגד הרג העצור השחור מחריפה: המשמר הלאומי נפרס במיניאפוליס

מאות חיילים הוזעקו לסייע בשמירה על הסדר לאחר שתחנת משטרה נפרצה והוצתה ביום השלישי למהומות שפרצו עקב התיעוד של שוטר לבן חונק למוות את ג'ורג' פלויד ● המחאות הפכו לאלימות גם בקולורדו וקנטאקי ● טראמפ כינה את המפגינים "בריונים" והוסיף: "מבזים את זכרו"

מוצרי חלב, סופרמרקט / צילום: תמר מצפי

מלחמות החלב: תנובה יוצאת במבצע חריג בהיקפו כדי להתחרות ראש בראש עם שטראוס

במסגרת המבצע תציע תנובה כי בכל רכישה של 8 מוצרי חלב מתוצרתה, יקבל הלקוח שני מוצרים חינם – הזולים מתוך העשרה ● המבצע שיתקיים בכל נקודות המכירה ברחבי הארץ יתקיים החל מ-1 ביוני ועד 19 לחודש

איימן עודה / צילום: גיל אליהו, ג'יני

אוצר מלים: איימן עודה חושב שאת הדברים הטובים ביותר השגנו בעזרת מאבקים

ח"כ איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת, מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "מאבק"● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית