גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התביעות נגד ג'ונסון אנד ג'ונסון נערמות, והיא לא מצליחה לנצח

חברת הענק ניצבת בפני יותר מ-100 אלף תביעות שקשורות לבטיחות מוצריה ולטקטיקות השיווק שלה ● החברה אימצה אסטרטגיה אגרסיבית של מאבק בתביעות רבות בבתי המשפט, אך היא מפסידה – והרבה

מנכ"ל ג'ונסון אנד ג'ונסון אלכס גורסקי (במרכז) בחגיגות 75 שנה לרישום החברה בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס
מנכ"ל ג'ונסון אנד ג'ונסון אלכס גורסקי (במרכז) בחגיגות 75 שנה לרישום החברה בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

ג'ונסון אנד ג'ונסון, חברת מוצרי הבריאות שניצבת בפני יותר מ-100 אלף תביעות בנושאי בטיחות מוצריה וטקטיקות השיווק שלה, אימצה אסטרטגיה אגרסיבית של מאבק בתביעות רבות בבתי המשפט. והיא מפסידה - הרבה.

מושבעים ושופטים הורו לחברה הענקית לשלם מיליארדי דולרים בכמה משפטים מהעת האחרונה, בתביעות שטענו כי אבקת החלב לתינוקות הידועה שלה וכמה תרופות ומכשירים רפואיים פוגעים במשתמשים; וגם בנושא פרקטיקות השיווק של משככי כאבים, שליבו את מגפת ההתמכרות לאופיואידים בארה"ב.

בשבוע שעבר הורו מושבעים בפילדלפיה לג'ונסון אנד ג'ונסון לשלם 8 מיליארד דולר בפיצויי עונשין לאדם שטען כי השימוש שלו בתרופת ריפסרדל האנטי-פסיכוטית של החברה כשהיה ילד גרם לגדילה לא טבעית של שדיו. החברה טענה כי היא חשפה כיאות את הסיכונים של התרופה לצד התועלת שלה, והיא מתכננת לערער על גזר הדין.

באוגוסט הורה שופט באוקלהומה לג'ונסון אנד ג'ונסון לשלם 572 מיליון דולר למדינת אוקלהומה בגלל תרומת החברה למשבר ההתמכרות למשככי הכאבים, וגם כאן החברה מערערת על הפסיקה. בשנה שעברה החליטו מושבעים בסיינט לואיס כי ג'ונסון אנד ג'ונסון תשלם 4.7 מיליארד דולר ל-22 נשים ובני משפחתן, שטענו כי אבקת החלב לתינוקות של החברה גרמה לסרטן שחלות. ג'ונסון אנד ג'ונסון טוענת כי אבקת החלב בטוחה לשימוש ואינה גורמת סרטן.

החברה מניו ברנזויק בניו ג'רזי ניצבה בפני תביעות של לפחות 103.3 אלף בני אדם או ישויות בבתי משפט בארה"ב במחצית 2019, לעומת 8,580 תביעות בלבד באוקטובר 2011, לפי בדיקת "וול סטריט ג'ורנל".

ג'ונסון אנד ג'ונסון חשפה את מספר התביעות נגדה בנושא בטיחות מוצריה בדיווחיה לרשות ניירות ערך. מספר התובעים (או תובעות) של החברה בנושא אבקת החלב לתינוקות עלה בסוף יוני ל-15,500 מ-1,400 בתחילת 2016. מספר תביעות בשל השימוש במוצרי לתמיכה ברצפת האגן לנשים אומנם ירד משיא של 55 אלף ב-2017, אך הוא עדיין גבוה - 24.8 אלף.

ג'ונסון אנד ג'ונסון נלחמת נגד התביעות הרבות במקום להסדיר אותן במהירות, לפי עורכי דין משני הצדדים. "הרפלקס הטבעי שלהם הוא להילחם ולעכב, לגרור את זה ככל שהם יכולים", אמר אנדי ברצ'פילד, פרקליט במשרד ביזלי אלן במונטגומרי, אלבמה, שתבע את ג'ונסון אנד ג'ונסון בנושא אבקת החלב לתינוקות ועוד מוצרים.

הפיצויים שנפסקו נגד החברה בעניין ריספרדל (אבקת החלב לתינוקות) ובעוד כמה תביעות צפויים להיות מופחתים על-ידי שופטים, ואולי אפילו להתבטל כליל בערעורים. אבל התבוסות המשפטיות של ג'ונסון אנד ג'ונסון מאותתות שהחברה תצטרך כנראה לשלם סכומים גבוהים כדי להסדיר תביעות נגדה. ההתדיינות בנושא משככי הכאבים לבדה עלולה לעלות לחברה 5-10 מיליארד דולר בהסדרים השונים, להערכת אנליסטים בבנק וולס פארגו.

הקו הכללי של ג'ונסון אנד ג'ונסון הוא שהמדע תומך במוצריה, ותיבת התביעות שהצטברה נגדה משקפת רק את האגרסיביות של פרקליטי התובעים, שיודעים שיש לה כיסים עמוקים. עורכי הדין החיצונים של החברה אומרים כי האינטרס שלה מכתיב להרתיע תביעות נוספות שאין להן בסיס בעתיד על-ידי הימנעות מהסדרים מוקדמים מדי של תביעות בהווה.

"ג'ונסון אנד ג'ונסון מטפלת בגל התביעות הזה במטרה לנהל אותו באופן כללי, ולא ליצור תמריצים כוזבים לעורכי דין להגיש עוד יותר טענות שהן שוליות במקרה הטוב", אמר ג'ון בייזנר, שותף במשרד סקאדן, ארפס, סלייט, מיגר ופלום, שמגן על החברה בנושא אבקת החלב לתינוקות ומוצרים נוספים.

ג'ונסון אנד ג'ונסון אימצה אולי את הגישה של היצרנית היריבה Merck, שלקחה לבית המשפט כמה תביעות נגד משכך הכאבים שלה ויוקס, שגרם לכאורה להתקפי לב ושבץ מוחי, אמרה נורה פרימן אנגסטרום, פרופסור למשפטים בסטנפורד שמתמחה במקרי פציעות אישיות. Merck זכתה ביותר תביעות משהיא הפסידה, ובסופו של דבר הסכימה ב-2007 להסדיר כמעט את כל התביעות נגדה ב-4.85 מיליארד דולר, פחות מכפי שצפו אנליסטים. אבל ההבדל הגדול הוא שג'ונסון אנד ג'ונסון נאבקת בכמות גדולה בהרבה של תביעות, והן קשורות למוצרים רבים.

החששות מן הסיכונים המשפטיים של החברה מעיקים על המניה שלה, שירדה ב-12% מהשיא השנתי שלה בדצמבר. לשם השוואה, באותו פרק זמן (עד ה-14 באוקטובר), מדד 500 S&P עלה בכ-10%, ומדד מניות המגזר הרפואי ירד ב-3%. כמה אנליסטים אומרים כי ירידת מניית ג'ונסון אנד ג'ונסון  משקפת ציפייה של משקיעים שהחברה תצטרך אולי להוציא 20 מיליארד עד 50 מיליארד דולר כדי להסדיר את כל התביעות נגדה. בשנה שעברה רשמה החברה הכנסות בסך 81.6 מיליארד דולר.

באוגוסט שינה שירות דירוג האשראי מודי'ס את תחזיתו לאג"ח של ג'ונסון אנד ג'ונסון לשלילית מיציבה, בנימוק של אי-ודאות לגבי תוצאות ההתדיינות המשפטית של החברה.

פסקי הדין מעוררי תשומת-הלב פוגעים גם במוניטין האמין של החברה, שהצטבר במשך עשרות שנים של שיווק זהיר להורים והטיפול המפורסם שלה בפרשת הטילנול. ההפסדים האחרונים בבתי המשפט הורידו את ג'ונסון אנד ג'ונסון למקום ה-57 במדד המוניטין של 58 יצרניות תרופות שפותח על-ידי קבוצת Alva. המדד הזה מבוסס על אזכורים בחדשות, במדיה החברתית ובדוחות של אנליסטים. ב-2014 הייתה ג'ונסון אנד ג'ונסון בין עשר הראשונות במדד.

דובר של החברה מסר בתגובה כי המוניטין שלה נשאר חזק מפני שהיא פיתחה מוצרי צריכה וטיפולים באיכות גבוהה לסרטן ולאיידס. לדבריו, הניצחונות של החברה בבתי המשפט ומחיקת ההפסדים שלה בערעורים אינם מושכים אותה תשומת-לב כמו הפסיקות הגדולות לרעתה.

הניצחונות הללו כוללים שתי תביעות נגד אבקת החלב לתינוקות מתחילת החודש, שבהן מושבעים בקליפורניה תמכו בעמדה של החברה, והיו עוד כמה הסדרים.

במרץ השנה, ג'ונסון אנד ג'ונסון והשותפה באייר הסכימו לשלם 775 מיליון דולר להסדר רוב הטענות שהתרופה לדילול דם Xarelto גורמת לדימומים קשים. שתי החברות זכו בכמה משפטי Xarelto ולא הודו באחריות משפטית בהסדרים. החודש הסכימה ג'ונסון אנד ג'ונסון לשלם 20.4 מיליון דולר להסדר תביעות משככי כאבים שהגישו שני מחוזות באוהיו, כדי להימנע ממשפט.

כמה עורכי דין אומרים כי ככל שההתדיינות המשפטית תתארך, לתובעים יהיה קל יותר לזכות בתביעות, מפני שיותר מסמכים יעמדו לרשום, ועורכי הדין שלהם יוכלו ללטש את האסטרטגיה שלהם בהתבסס על משפטים מוקדמים.

אבל לג'ונסון אנד ג'ונסון יש סיבה לעכב הסדר כולל של תביעות אבקת חלב לתינוקות. היא ביקשה משופט פדרלי בניו ג'רזי, שמפקח על ההליכים לפני משפט של רוב התביעות הללו, למחוק עדויות של עדים מומחים שטענו כי האבקה גורמת לסרטן. פרקליטי התובעים טוענים כי העדות הזו צריכה להישאר בתיקים. אם השופט יצדד בעמדה של ג'ונסון אנד ג'ונסון, הדבר עשוי למחוק למעשה את רוב התביעות בנושא אבקת החלב לתינוקות. ההחלטה צפויה בחודשים הקרובים.

עוד כתבות

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

מגמה מעורבת בבורסות אסיה; ההנג סנג נופל אחרי שארה"ב הכריזה שהונג קונג אינה אוטונומית מסין

עליות שערים במדד הניקיי והטופיקס ביפן, הבורסה באוסטרליה מטפסת גם כן ● מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפיאו הודיע אמש בקונגרס כי הונג אינה אוטונומית מסין ● מחירי הנפט יורדים ● נעילה חיובית בבורסות וול סטריט אמש, מניות הבנקים והתעופה עלו

ועדת חוץ ובטחון  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

השב"כ לא מסתפק במעקב אחר חולים, הוא רוצה לקבל החלטות

במסגרת דיון בוועדת המשנה למודיעין ושירותים חשאיים התברר כי בשב"כ מתנגדים לנסיונות לקבוע כי מי שיחליט על ביצוע איכונים לטלפונים של חולי קורונה יהיו גורמים בכנסת ● היועץ המשפטי של משרד המשפטים והיועץ המשפטי של השב"כ טענו שהשב"כ לא יסכים להיות רק קבלן ביצוע

טראמפ ונתניהו/ צילום: רויטרס Gripas-Yuri-ABACA

כך משרד החוץ מאתר את כוכבי העתיד של הפוליטיקה האמריקאית

דוד רוט, סמנכ"ל צפון אמריקה במשרד החוץ מתארח בפודקאסט 'המדריך לטראמפיסט' ומספר על ההשקעה של נציגי ישראל באיתור המנהיגים הפוליטיים של המחר, הדיפלומטיה בעידן הטוויטר, ולמה כדאי להשקיע בקשרים דווקא עם הצד שלא נמצא בשלטון ● האזינו

טראמפ, השבוע / צילום: רויטרס - Yuri Gripas

טראמפ מאיים לסגור את טוויטר לאחר שסימנה ציוצים שלו לבדיקה

הטענות הללו של הנשיא מגיעות לאחר שטוויטר הוסיפה בדיקת עובדות לסדרה של ציוצים שלו מאתמול, בה הוא קרא לבחירות דרך הדואר "הונאה"

מריוס נכט - תמר מצפי

אחרי הבנק הדיגיטלי; מריוס נכט פורש גם מתפקיד יו״ר צ׳ק פוינט

במקומו ימונה לתפקיד היו"ר ג'רי אונגרמן המשמש היום כסגן היו"ר ● לאחרונה הודיע נכט גם על פרישה מהבנק הדיגיטלי וזאת 8 חודשים מקבלת האישור להקמתו מבנק ישראל

אבו מאזן / צילום: רנין סוואפטה, רויטרס

בכירים פלסטינים: ההודעה על ביטול ההסכמים עם ישראל - לא ניתוק מלא של הקשר

למרות הודעת אבו מאזן על ביטול ההסכמים עם ישראל, ברור לשני הצדדים שהפסקה מוחלטת של הקשרים היא פשוט לא אפשרית ● גורם ישראלי אומר כי בימים הקרובים יוחלט בישראל כיצד לנהוג, ולא מן הנמנע כי ייעשה שימוש בכלי הכלכלי להשבתו של התיאום הביטחוני

מירי רגב צילום תמר מצפי

רגב תוקפת את גנץ בראיון: "לא בשל, צריך לעבור אפייה ולגלות לנו אם הוא סחיט"

את הדברים הקשים אמרה השרה רגב בראיון שצפוי להתפרסם מחר ב"ידיעות אחרונות" ● ממפלגת הליכוד נמסר "הקמפיין הסתיים וזו העת לאחדות. הגיע הזמן להפסיק את המתקפות האישיות מכל צד שהוא. הבחירות מאחורינו והמשימות המשותפות לפנינו ועלינו לשלב ידיים למען אזרחי ישראל"

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

דעה: על דוגמה אישית ושכר הרמטכ"ל; האם זה באמת הזמן לתת תוספת לביטחון?

שכרו החודשי של הרמטכ"ל הוא כסף קטן בתקציב הביטחון, אבל הוא ששיבח את הדוגמה האישית בתפוצת נאט"ו, איך זה מתיישב עם הבקשה להוסיף לתקציב הביטחון? • וגם, ארה"ב התערבה כדי למנוע מחברה סינית להקים את מתקן ההתפלה בשורק 2, איך זה שונה מהמתקן הקיים?

נמרוד שפר / תמונה: יחצ

התעשייה האווירית: הרווח הנקי ברבעון הראשון גדל ב-134%

הרווח הנקי ברבעון הראשון גדל ל-34 מיליון דולר, לעומת 14 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד ● הרווח התפעולי שילש את עצמו והגיע לכ-61 מיליון דולר ● המנכ"ל נמרוד שפר: "לחברה לא ידוע על ביטולי חוזים או עיכובים משמעותיים בעקבות מגפת הקורונה"

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

הפסדי ההשקעה בשל משבר הקורונה העבירו את מגדל מרווח רבעוני של 543 מיליון ש' להפסד של 564 מיליון ש'

מדובר בהרעה צפויה בתוצאותיה של החברה שבניהולו של רן עוז, ושנובעת בעיקרה מנסיבות חיצוניות שיפגעו בענף כולו ● השינוי של עקום הריבית הביא לגידול בעתודות ביטוח החיים בסך של כ-134 מיליון שקל

צביקה לבנת \ צילום: עינת לברון

אל על מוכרת את החזקתה בממן תמורת 15.4 מיליון דולר

אל על החזיקה עד כה ב-6.18 מיליון מניות של ממן (15% ממניות החברה) בעלות שווי שוק של 32 מיליון שקל, וכן ב-4.67 מיליון אופציות לרכישת כ-10% נוספים ממניות ממן

בני גנץ נואם בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת

שבוע אחרי שהורד מסדר היום, החוק הנורבגי עבר קריאה טרומית

לפי ההסדר המוצע, שרים שהתפטרו מן הכנסת יוכלו לחזור אליה בהמשך, אם יתפטרו מתפקיד השר או יפוטרו ● 66 תמכו בהצעה לעומת 42 מתנגדים ● את הצעת החוק הגיש ח״כ רם שפע, אחד הח״כים הבודדים שיש כיום לכחול לבן (שאינו שר)

ניר שטרן, רן גוראון, גיל שרון, איציק בנבנישתי / צילומים: תמר מצפי, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנו

דוח פניות הציבור של משרד התקשורת לשנת 2019: פלאפון בולטת לטובה

פלאפון סיימה את 2019 עם הכי הרבה פחות תלונות מוצדקות ביחס למספר הלקוחות שלה ● פרטנר אחריה במקום השני, ואחריהן גולן טלקום, סלקום והוט מובייל

השרה גילה גמליאל / צילום: רפי קוץ, לע"מ

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל: "בקרוב נפרסם תוכנית ליציאה ממשבר הקורונה באמצעות השקעות בסביבה"

השרה להגנת הסביבה הצהירה הערב כי בקרוב יציג משרדה תוכנית "גרין ניו דיל" ישראלית, במטרה ליצר חוסן חברתי-כלכלי באמצעות השקעות בסביבה ● "משבר הקורונה, בצד האתגרים שיצר, מהווה הזדמנות יוצאת דופן לקדם צמיחה כלכלית שתומכת בסביבה ובבריאות"

נמל אשדוד  רכבים חדשים/ צילום: תמר מצפי

אין חסינות מהקורונה: מכה קשה לגורם המייצב של שוק הרכב

הענף שנחשב במשך עשורים לגורם המייצב של שוק הרכב, ספג מכה קשה עקב המשבר • אבל למרות הנתונים השליליים ברבעון הראשון והצפי למיתון, בליסינג ממשיכים לשדר אופטימיות, והמלווים מגלים סבלנות

מנכ"ל מודרנה סטפן בנסל / צילום: Andrew Harnik, AP

חשש מחקירה נגד מפתחת החיסון לקורונה מודרנה הפיל את המניה

חשד כי החברה וחלק ממנהליה או דירקטורים מטעמה ביצעו עבירות שלא כדין בקשר לתוצאות הניסוי בחיסון לקורונה שפרסמה החברה בתחילת החודש

מימין: איציק שנידובסקי, מנכ"ל אנליסט, ונועם רוקח, סמנכ"ל ההשקעות אנליסט / צילום: איל יצהר, גלובס

הקורונה הביאה להפסדי נוסטרו של 22 מיליון שקל באנליסט שעבר להפסד רבעוני

הרווח התפעולי הרבעוני הסתכם בכ-3.7 מיליון שקל ● השפעת הקורונה על אנליסט באה לידי ביטוי בהשפעה ישירה על שווי הנכסים הפיננסים המנוהלים, ובעיקר על תיק הנוסטרו, שרשם הפסד של כ-22 מיליון שקל

בדיקות קורונה במעבדה בסין  / צילום: Thomas Peter, רויטרס

מדענים סינים דוחים את ההאשמות: אין סיכוי שהקורונה הגיעה ממעבדה או משוק החיות

בצל המתקפה האמריקאית על סין כאחראית להתפרצות הקורונה, אומר מנהל המכון הווירולוגי בווהאן כי הנגיף החדש שונה מכל ווירוס שנחקר במעבדות ● מומחה מגפות בכיר טוען כי השוק הוא "אחד מקורבנות המגפה"

יובל ברונשטיין /  צילום: אלי דסה

פוקס תמנה את מנכ"ל עזריאלי לשעבר יובל ברונשטיין לדירקטור חיצוני בקבוצה

קבוצת האופנה מבקשת לאשר באסיפה הכללית השנתית, שתתקיים ב-7 ביולי, את מינויו של ברונשטיין לכהונה בת שלוש שנים

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

משבר הקורונה ונזקי מזג אוויר סוחפים מטה את תוצאות ענף הביטוח: "ביטוח ישיר" עברה להפסד

החברה רשמה ברבעון קיטון בפרמיות שגבתה מלקוחותיה, שקטנו בכ-2.3%, כשבשורה התחתונה היא מציגה הפסד רבעוני של 9.4 מיליון שקל לעומת רווח של 51.1 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד